Potvrzeno: britská ekonomika po 30 letech na novém minimu
22.05.2009 13:19
Britská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 1,9 procenta, což byl nejhlubší propad od třetího čtvrtletí 1979. Ukázala to zpřesněná zpráva, kterou dnes zveřejnil britský statistický úřad.
Meziročně se hrubý domácí produkt snížil o 4,1 procenta, což je největší propad od čtvrtého kvartálu 1980. Za poklesem ekonomické aktivity jsou především slabé výdaje domácností, které se oproti předchozímu čtvrtletí snížily o 1,2 procenta, tedy též nejvíce od čtvrtého čtvrtletí 1980.
ČTĚTE TAKÉ: Británie odhalila letošní rozpočet. Deficit potvrdil obavy
Celkové výdaje přitom poháněla vláda a vlivem nechutě domácností utrácet došlo k rekordnímu snížení zásob.
Nejnovější statistika podtrhuje celkově slabou výkonnost ekonomiky od začátku roku. Předseda vlády Gordon Brown nyní čelí vážné výzvě poté, co ratingová agentura Standard & Poor´s uvedla, že poprvé v historii uvažuje o snížení úvěrového ratingu země ze současné hodnoty AAA.
ČTĚTE TAKÉ: British Airways v rekordním propadu. Nevyplatí dividendu
Podle guvernéra centrální banky (BoE) Mervyna Kinga bude zotavení britské ekonomiky dlouhé a pomalé. BoE zatím proti recesi bojuje uvolňováním měnové politiky. Základní úrokovou sazbu snížila na 0,5 procenta, což je za 400 let existence této instituce rekordní minimum. Základní sazba se v Británii již desítky let nedostala pod dvě procenta.
BoE také vyčlenila 125 miliard liber (asi 3,8 bilionu Kč) na nákupy dluhopisů a dalších cenných papírů. Takzvaným kvantitativním uvolňováním se ekonomice snaží zajistit přísun likvidity. Taková suma je v přitom v Británii zcela bezprecedentní.
Foto: Pool
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.