Prezident Bush posvětil záchranný plán
03.10.2008 19:34 Aktualizováno 03.10. 21:20
Americká Sněmovna reprezentantů dnes schválila plán stabilizace tamního finančního systému. Prezident George Bush návrh okamžitě podepsal. Na podporu ekonomiky chce vláda vynaložit až 700 miliard dolarů (zhruba 12 bilionů USD).
"Mám velkou důvěru ve vás, pane ministře, i ve váš tým," řekl Bush ještě před podpisem ministrovi financí Henrymu Paulsonovi. Poděkoval mu zároveň, že pomohl plán prosadit v Kongresu.
Záchranný plán mimo jiné předpokládá, že banky a další finanční instituce se budou moci zbavit špatných úvěrů, které jim zatěžují bilanci a blokují finanční toky. Největší hrozbou pro ekonomiku je právě to, že se zastaví tok peněz na úvěrových trzích.
ČTĚTE TAKÉ: Sněmovna reprezentantů USA odmítla záchranný plán
Sněmovna se podle agentury Reuters pro návrh vyslovila poměrem hlasů 263 ku 171. Až návrh podepíše prezident, bude nový zákon zřejmě největší intervencí do fungování finančních trhů, k jaké Spojené státy za poslední desítky let sáhly.
ČTĚTE TAKÉ: Bush: Záchranný balíček jsem ještě nepotopil
Po hlasování začal oslabovat kurz dolaru, který se k euru dostal zhruba na 1,3855 USD z předchozích 1,3800 USD, kde byl těsně před hlasováním. Proti japonskému jenu si však dolar pořád ještě držel zisky a pohyboval se kolem 105,70 USD.
Kolik je 700 miliard dolarů? |
- Na válku v Iráku a Afghánistánu vynaložily Spojené státy od roku 2001 více než 800 miliard dolarů.
- Částku 700 miliard dolarů by mohlo zaplatit 12 boháčů, jakým je nejbohatší muž planety a zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates. Jeho majetek se odhaduje na 57 miliard dolarů.
- Společný majetek 400 nejbohatších Američanů má hodnotu 1,57 bilionu dolarů, tedy přibližně dvakrát více, než je částka na americký záchranný plán.
- Částka 700 miliard dolarů se rovná například ročnímu HDP Nizozemska a je 3,5násobkem celkového HDP ČR za rok 2007.
- Celkový HDP všech zemí Afriky je odhadován na 800 miliard dolarů.
- Vojenský rozpočet USA na rok 2007 činil o 78 miliard dolarů méně.
- 700 miliard dolarů je přibližná hodnota tržní kapitalizace dvou největších ropných společností světa, americké Exxon Mobil a čínské PetroChina.
- Na pokrytí částky 700 miliard dolarů by byly potřeba necelé čtyři rozpočty EU pro loňský rok. |
"Myslíme si, že ten návrh je pro dolar negativní zprávou," řekl analytik devizového trhu v bance Wells Fargo Vassili Serebriakov. Růst dolaru z posledních dnů byl podle něj přehnaný a stála za ním poptávka po dolarové likviditě na peněžních trzích.
Jsme odvážní
"Učinili jsme odvážný krok, abychom předešli tomu, že se krize na Wall Street změní v krizi společnosti po celé naší zemi," řekl Bush krátce po hlasování.
Návrh prý podepíše hned, jak se mu dostane na stůl, takže nový zákon by mohl začít existovat prakticky okamžitě.
Šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke řekl, že Fed udělá vše, co je v jeho silách, aby se dokázal vypořádat s nynější úvěrovou krizí. Ta je za současný stav finančního sektoru zodpovědná nejvíce, přestože kořeny krize leží v rizikové části hypotečního trhu.
Hlavně stabilizovat
"Dál budeme využívat všech možností, které máme k dispozici, abychom zmírnili problémy na úvěrových trzích a zajistili silnou a zdravou ekonomiku," sdělil Bernanke v prohlášení. Schválení návrhu podle něj byl velmi důležitý krok, který umožní stabilizovat finanční trhy a odblokuje úvěrové trhy.
"Výsledek hlasování vítáme a doufáme, že pomůže k obnově důvěry na finančních trzích," řekla mluvčí EK Amelia Torresová. Některé evropské země na USA tento týden apelovaly, aby plán podpory finančního systému bez zbytečných odkladů schválily a zabránily tomu, že se krize ještě prohloubí a začne ovlivňovat i další části světa.
ČTĚTE TAKÉ: Bush: Odvahu. Peníze se vrátí zpět
Sněmovna o návrhu hlasovala už v pondělí, kdy se předpokládalo, že jej schválí. Návrh ale překvapivě odmítla, protože část republikánských zákonodárců měla výhrady k některým pasážím. Nelíbilo se jim hlavně to, že návrh dostatečně nepamatuje na zájmy daňových poplatníků. Senát už návrh schválil ve středu.
Finanční krize den po dni |
7. září - Americká vláda oznámila, že převezme kontrolu nad klíčovými polostátními hypotečními agenturami Fannie Mae a Freddie Mac.
15. září - Americká investiční banka Lehman Brothers oznámila, že zažádá o bankrotovou ochranu. Stát odmítl dát na záchranu ztrátové banky peníze daňových poplatníků. Druhá největší americká bankovní skupina Bank of America uvedla, že za 50 miliard dolarů koupí největší světovou makléřskou společnost Merrill Lynch.
17. září - Fed oznámil, že v součinnosti s vládou zachrání jednu z největších světových pojišťoven American International Group (AIG) úvěrem až 85 miliard dolarů (asi 1,43 bilionu korun).
20. září - Americká vláda navrhla vyčlenit na vykoupení ztrátových a rizikových aktiv, která prohlubují krizi ve finančním sektoru, 700 miliard dolarů (11,9 bilionu korun).
22. září - Investiční banky Goldman Sachs a Morgan Stanley požádaly Fed o souhlas se změnou firemní struktury. Z ústavů se tak stanou bankovní holdingy, které budou podléhat dozoru Fedu a které budou moci provozovat i komerční bankovnictví.
24. září - Akciové burzy v Asii i Evropě oživily z poklesů. K oživení dopomohla zejména zpráva o vzpruze, kterou nejbohatší americký investor Warren Buffett poskytne bance Goldman Sachs.
26. září - Vláda uzavřela největší domácí spořitelnu Washington Mutual. Pád je největším krachem v historii bankovního sektoru USA. Bankovní aktiva Washington Mutual koupí za 1,9 miliardy dolarů (přes 30 miliard korun) JPMorgan Chase.
29. září - Sněmovna reprezentantů odmítla plán podpory finančního systému v hodnotě 700 miliard dolarů. Odmítnutí vyvolalo na burzách největší propad od krachu v říjnu 1987.
30. září - Vlády Belgie, Francie a Lucemburska oznámily, že poskytnou 6,4 mld. eur (téměř 158 miliard Kč) tamní bance Dexia.
2. října - Americký Senát schválil upravený záchranný plán pro finanční sektor.
3. října - Sněmovna reprezentantů schválila plán stabilizace tamního finančního systému, na jehož podporu chce vláda vynaložit až 700 miliard dolarů (zhruba 12 bilionů USD). |
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.