Největším čínským telekomunikačním výrobcům Huawei Technologies a ZTE by měl být kvůli bezpečnostním rizikům plynoucím z možného vlivu čínského státu uzavřen přístup na americký trh a americké firmy by s nimi neměly uzavírat kontrakty, argumentuje výbor Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby. Čínské firmy se proti obviněním důrazně ohradily.
Podle zprávy, která je výsledkem jedenáctiměsíčního vyšetřování, by se zpravodajské služby měly dál zaměřovat na snahy Huawei a ZTE o expanzi ve Spojených státech. Soukromý sektor by pak měly tyto služby co nejpodrobněji informovat o rizicích průmyslové špionáže a dalších hrozbách, řekli představitelé výboru médiím.
Zpráva také doporučuje, aby americké regulační úřady blokovaly plány fúzí a akvizic obou firem v USA. Vzhledem k obavám z hackerských útoků z Číny je podle ní také zapotřebí, aby vládní počítačové systémy neobsahovaly žádné komponenty vyrobené oběma firmami. "Čína má prostředky, příležitost a motiv k využívání telekomunikačních společností ke zlovolným účelům," píše se ve zprávě.
Kontroverzní závěry americké komise se podle tuzemského zastoupení ZTE českého trhu vůbec nedotýkají. "S určitostí můžeme říci, že všechny v tuzemsku prodávané modely ZTE obsahují pouze standardní firmwarové součásti jako u ostatních světových výrobců mobilních telefonů. Obecně stále platí, že čeští a slovenští uživatelé chytrých mobilních zařízení, kteří dodržují doporučené bezpečnostní postupy, nemohou o svá data přijít," uvedl Filip Zhang Haifeng ze ZTE Czech.
V USA stejně nejsou...
Huawei, kterou vlastní její zaměstnanci, je druhým největším světovým výrobcem směrovačů, přepínačů a dalších telekomunikačních zařízení po švédské firmě Ericsson; ZTE je ve světě pátá. Obě firmy se sice stávají "dominantními globálními hráči", jak konstatuje zpráva, agentura Reuters však připomíná, že na americkém trhu zatím prodávají hlavně mobilní telefony a v sektoru síťových zařízení výrazněji zastoupeny nejsou.
Mluvčí Huawei William Plummer tvrzení výboru odmítl a označil je za "nepodložená". ZTE vyjádřila "hluboký nesouhlas" s tvrzením, že by mohla přijímat příkazy od čínské vlády a být jí ovládána. "Toto vyšetřování by se nemělo zaměřovat na ZTE a přitom opomíjet západní prodejce, kteří jsou na americkém trhu mnohem větší." Akcie ZTE dnes na burze v Hongkongu klesly až o 3,4 procenta.
Výbor podle zprávy získal informace od bývalých zaměstnanců společnosti Huawei, které naznačují, že firma by mohla mít na svědomí podplácení a korupci, diskriminační chování a porušování autorských práv.
Americké firmy, které uvažují o nákupech od Huawei, "by si měly najít jiného partnera, jestliže jim záleží na svém duševním vlastnictví, na soukromí jejich zákazníků a národní bezpečnosti Spojených států amerických", řekl v neděli večer v televizi CBS předseda výboru Mike Rogers.
Představitelé amerických zpravodajských služeb veřejně označují Čínu za nejaktivnějšího strůjce ekonomické špionáže vůči Spojeným státům, upozornila agentura Reuters.