Případný vstup do Světové obchodní organizace (WTO) nebude pro Rusko znamenat prakticky žádný přínos, řekl dnes ruský premiér Vladimir Putin. Moskva proto podle něj hodlá odstoupit od některých závazků, k nimž se Rusko v rámci přípravných jednání o členství ve WTO už přihlásilo.
Ruský vstup do WTO byl donedávna na spadnutí, akce ruských vojsk v Gruzii ale vyhlídky Moskvy výrazně zkomplikovaly. "Navrhujeme, aby pokračovala jednání v rámci pracovní skupiny o přístupu k WTO. Chceme ale naše partnery informovat o nutnosti vystoupit z některých smluv, které jsou nyní v rozporu se zájmy Ruské federace," uvedl Putin na zasedání vlády podle agentury Interfax.
"Ukazuje se, že z členství ve WTO nepociťujeme ani v něm nevidíme žádné výhody, pokud vůbec nějaké existují. Neseme to ale na svých bedrech. To musíme našim partnerům jasně říci," doplnil předseda vlády a ještě nedávno ruský prezident.
První místopředseda vlády Igor Šuvalov po zasedání kabinetu prohlásil, že Rusko zřejmě během nadcházejícího roku do WTO nevstoupí. "Nevidíme šanci na vstup do WTO v příštích měsících nebo v nadcházejícím roce," řekl Šuvalov. Jednání o vstupu sice podle něj pokračovat budou, Moskva však bude chtít některé již sjednané podmínky projednat znovu. Místopředseda vlády podobně jako Putin uvedl, že Rusko by mělo odstoupit od dohod, které je příliš zatěžují, zejména v obchodě se zemědělskými produkty.
Rusko má desátou největší ekonomiku na světě a je zdaleka největší zemí,která ještě stojí mimo WTO. O vstupu do této globální obchodní organizacej edná už od roku 1995. Někteří západní činitelé, o víkendu například ministr obchodu Spojených států Carlos Gutierrez, brzký vstup Ruska do WTO v minulých dnech zpochybnili. Podle nich byl proces přijímání Ruska ohrožen jeho vojenským zásahem v Gruzii.
Americký tlak ale narazil. Rusko vzkázalo, že vstup do Světové obchodní organizace není pro něj prioritou.
Ještě nedávno se předpokládalo, že Rusko by mohlo mít dohodu o vstupu do WTO uzavřenou ještě do konce letošního roku. Za hlavní zbývající sporné body se považovaly otázky obchodu s masem a dřívím.
Foto: AP