Řecku hrozí, že po letech brutálních úspor zbankrotuje. Chybějí mu peníze na splátky dluhů. Navíc dosud stabilní příjmy z turistického ruchu mohou ohrozit zprávy o přívalech imigrantů na řecké ostrovy.
Aspoň že moře, ouzo, feta a naše pohostinnost vždycky přiláká dost turistů. Díky jejich penězům poplatíme aspoň část dluhů, mohli ještě do letošního roku věřit Řekové. Jenže budoucnost této "jistoty" je nyní značně nejistá. Oblíbené řecké ostrovy, cílovou destinaci pro desetitisíce Evropanů, zaplavují imigranti, zejména ze Sýrie a severu Afriky. Západní média, hlavně britský Daily Mail, popisují skoro hororové scény z ostrova Kos.
"Na vrcholu turistické sezony v srpnu bývá na Kosu kolem sto tisíc lidí, z toho většinu tvoří turisté. Hledejte v nich tisíc Syřanů jako jehly v kupce sena! Teď je ale před sezonou, takže jsou samozřejmě více nápadní," popisuje skutečnou situaci pro časopis TÝDEN Steve Jaqvaar, který na Kosu spravuje rodinný pension a vinohrad (více viz rozhovor na straně 53).
Potvrzuje tak slova zástupců českých cestovních kanceláří, kteří tvrdí, že kolem celé kauzy je zbytečně velký humbuk a uprchlíci turisty nijak neobtěžují. Přesto se na cestovní kanceláře obracejí stovky klientů s dotazy na uprchlíky. Jakmile je jednou panika zažehnuta, těžko se uklidňuje.
* Kolik peněz musí Řecko aktuálně zaplatit?
* V čem se hlavně Řekové nemohou s věřiteli dohodnout?
* Jak minulé zvýšení daní poškodilo řecký cestovní ruch?
Více si přečtete v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vyšlo v pondělí 8. června 2015.