Roubini: Finanční systém utrpěl infarkt. <span>Vlády, konejte!</span>

Ekonomika
9. 3. 2009 13:15
Roubini neúnavně varuje před rozsáhlými důsledky krize.
Roubini neúnavně varuje před rozsáhlými důsledky krize.

Roubini neúnavně varuje před rozsáhlými důsledky krize.Na rozdíl od předešlých recesí, tato bude opravdu vleklá a zdlouhavá, řekl v pátek Nouriel Roubini, ekonom, jehož názory jsou v dosavadním průběhu krize bedlivě sledovány.

Recese, která ve Spojených státech trvá již od konce roku 2007, se podle Roubiniho protáhne ještě celým rokem 2010. Globální ekonomika se nachází v začarovaném kruhu, odkud ji může vytáhnout pouze systém kolektivních opatření jednotlivých vlád.

"Světový finanční systém utrpěl srdeční zástavu a globální ekonomika se nachází napůl v bezvědomí," zhodnotil vážnost situace Roubini. Navzdory všem miliardám dolarů investovaných v rámci stimulů a ekonomických balíčků, zdraví finančních institucí se podle něj nezlepšuje a celkové ztráty sektoru již dosáhly výše 3,6 bilionu dolarů.

Pokud vlády nebudou jednat koordinovaně, recese bude ještě velmi bolestivá. Dodává, že propad rozvíjejících se ekonomik, jako v případě Číny, Koreje nebo Indie, jasně dokázal, že teorie, podle níž se neprojeví důsledky vazeb těchto zemí na ty vyspělé, byly klamné. Dnešní svět je propojen skrze obchod, kapitál a finanční kanály. To už ovlivnilo hladinu kapitálových a obchodních toků v zaostalejších zemích. Mají za sebou již velmi tvrdé přistání, hodnotí ekonom.

ČTĚTE TAKÉ: Roubini: Virus krize ohrožuje český bankovní systém
                        Roubini neubírá na pesimismu: Bude ještě mnohem hůře

Roubini se domnívá, že i kdyby v následujících osmnácti měsících již došlo k oživování hospodářství, trend bude deformován nabídkovými šoky. Předpověď demonstruje na situaci ropného trhu. Producenti již vícekrát reagovali snížením produkce, aby přežili v dobách chabé poptávky. Jakmile recese pomine, ceny ropy údajně vzrostou ke stovce dolarů za barel.

"Bez rychlé a uvážlivé rekce vlád se však na takový okamžik nemůžeme těšit," varuje Roubini. Vlády by se měly postarat o nesolventní banky, dát je do pořádku a prodat zpět soukromým investorům, říká.

"Skupiny G-7 a G-20 se musejí domluvit na společném chování, aby se z té kaše dostaly."

Foto: archiv Týdne

Autor: -bar-

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ