Hlavní strana > Byznys > Svět
Třináctileté minimum
Rušení sankcí proti Íránu: ropa klesla nejníže od roku 2003
18.01.2016 08:41
Světové ceny ropy zahájily nový týden propadem a například cena ropy Brent sestoupila až pod hranici 28 dolarů za barel na zhruba třináctileté minimum. Trh se připravuje na zvýšení íránských dodávek této strategické suroviny poté, co Spojené státy a Evropská unie ohlásily rušení sankcí vůči Íránu uplatňovaných kvůli kontroverznímu íránskému jadernému programu.
Severomořská ropa Brent dnes v asijském obchodování sestoupila až na 27,67 dolaru za barel, tedy na nejnižší hodnotu od roku 2003. Později mírně oživila a kolem 8.00 SEČ se obchodovala za zhruba 28,37 USD za barel, což bylo stále o zhruba dvě procenta méně než cena v závěru pátečního obchodování.
Americká lehká ropa WTI se dnes časně ráno propadla až na 28,36 dolaru za barel, což je rovněž minimum od roku 2003. Kolem 8.00 SEČ se pohybovala kolem 28,86 USD se ztrátou téměř dvou procent.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dospěla k závěru, že Teherán dodržuje závazky z loňské červencové dohody o omezení tohoto programu, načež Spojené státy a Evropská unie v sobotu oznámily rušení sankcí vůči Íránu uplatňovaných kvůli kontroverznímu íránskému jadernému programu. Náměstek íránského ministra ropného průmyslu pak v neděli prohlásil, že Teherán se po zrušení protiíránských sankcí chystá zvýšit vývoz ropy o půl milionu barelů denně.
Podle analytiků společnosti Barclays přichází íránský vývoz ve velmi špatnou dobu. Na světovém trhu panuje chronický nadbytek ropy, kvůli kterému ceny této suroviny klesly od poloviny roku 2014 o více než 75 procent. Jenom od začátku tohoto roku spadly o více než čtvrtinu. Za celý minulý týden klesla cena Brentu o 13,7 procenta. Byl to její třetí týdenní propad v řadě.
Podle obchodníků je nejnovější propad cen reakcí na vývoj kolem Íránu bezmyšlenkovitou reakcí. Íránské ambice na zvýšení denního exportu o 500 tisíc barelů prý nejsou příliš realistické a zemi údajně nějaký čas potrvá, než obnoví vývozní infrastrukturu, která má za sebou roky nedostatečných investic.
Írán, který je členským státem ropného kartelu OPEC, má však nejméně deset obřích tankerů plných ropy, které by mohly zamířit na trh. Analytici tudíž předpokládají, že ceny ropy ještě klesnou.
Ceny ropy nejvíce ovládaly války a hospodářské krize
1973 - První ropná krize; Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která měla na počátku 70. let dvoutřetinový podíl na světové produkci, se ve válce arabských zemí s Izraelem nejprve vyslovila pro embargo na vývoz ropy do zemí sympatizujících s židovským státem, a poté přikročila k drastickému zvýšení cen ropy: během 14 měsíců se cena ropy zvýšila pětkrát a přiblížila se k 12 dolarům za barel. Následkem tzv. prvního ropného šoku byla celosvětová hospodářská recese a nárůst inflace. 1979 - Druhá ropná krize; cenu ropy vyšroubovaly události v Íránu, kde byla nastolena vláda muslimských duchovních pod vedením ajatolláha Chomejního. Krátce nato se Írán navíc zapletl do dlouhotrvající války s Irákem, v jejímž důsledku klesla produkce ropy. Cena suroviny vzrostla v průměru ze 13 dolarů za barel v lednu 1979 na 35 USD o tři roky později. Následovala globální recese a zvýšení těžby v USA a v Severním moři. V 80. letech pak cena klesla v průměru na 15 USD za barel. Říjen 1990 - Po vpádu Iráku do Kuvajtu cena ropy prudce vzrostla, v říjnu dosáhla rekordních 41,15 dolaru za barel. Následovala válka v Perském zálivu za osvobození Kuvajtu. Úspěch operace Pouštní bouře a nárůst produkce ropy v ostatních zemích cenu brzy srazil zpět. Prosinec 1998 - Cena ropy klesla poprvé po 12 letech pod deset dolarů za barel. Důvodem byly nadměrné zásoby ve skladech, kde se ropa začala hromadit po vypuknutí hospodářské a finanční krize v jihovýchodní Asii. Země OPEC následující rok stanovily produkční limity, aby ceny suroviny opět vzrostly.
Začátek roku 2003 - Před válkou USA a jejich spojenců proti Iráku cena ropy kolísala kolem 35 dolarů za barel, avšak v březnu krátce po vypuknutí bojových akcí začala postupně klesat. 2008 - Cena ropy v tomto roce prodělala výrazné zvraty: v lednu cena americké lehké ropy WTI poprvé překonala hranici 100 dolarů za barel a v červenci se dostala na rekordních 147 dolarům. Při započtení inflace bylo do té doby rekordních 101,7 dolaru za barel z dubna 1980, rok po islámské revoluci v Íránu. Ke konci roku 2008 ale cena spadla až pod 40 dolarů. Nejprve cenu nahoru tlačili spekulanti, napětí ve světě (spory kolem íránského jaderného programu a nestabilita v Iráku a Nigérii), pokles zásob v USA, rostoucí poptávka v zemích jako je Čína nebo Indie a slábnoucí dolar. Propad ceny zase akcelerovala finanční krize, která výrazně oslabila světové ekonomiky a vyvolala recesi. Únor 2011 - Ropný trh začal dramaticky reagovat na konflikt v Libyi, která byla jedním z klíčovým vývozců ropy a kde propukly protesty. Cena severomořské ropy Brent se tak poprvé od září 2008 dostala nad hranici 108 dolarů za barel a později se dostala až nad hranici 120 dolarů. V průběhu roku ale ceny prudce klesly kvůli obavám ze slabší poptávky. 2014-2015 - Ceny ropy během roku klesaly hlavně kvůli vysoké nabídce na trhu v důsledku rozmachu těžby z břidlicových ložisek v USA. Situaci ještě více zhoršilo oznámení členů OPEC, že kartel nebude navzdory prudkému poklesu cen omezovat těžbu. Severomořská ropa Brent se tak v listopadu poprvé za více než čtyři roky propadla pod hranici 70 dolarů za barel a následovala v tom americkou ropu WTI. Podle některých analytiků bylo cílem Saúdské Arábie a zemí Perského zálivu zastavit růst těžby ropy v USA tím, že ceny spadnou pod úroveň, kde se už těžba z břidlic nevyplatí. To by ukončilo přebytek nabídky na trhu a podpořilo opětovný růst cen. OPEC ve své politice pokračoval i v roce 2015 a pokles cen ropy za loňský rok dosáhl zhruba 35 procent.
|
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.
1