Sarkozy: <span>Regulace je nutná</span>, krize se může opakovat

Ekonomika
27. 1. 2010 20:44
Sarkozy patří k zastáncům tvrdé regulace trhů.
Sarkozy patří k zastáncům tvrdé regulace trhů.

Sarkozy patří k zastáncům tvrdé regulace trhů.Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na úvod Světového ekonomického fóra v Davosu zopakoval, že je nutná regulace trhů. Vyjádřil se přitom jak k regulaci bank, tak k regulaci komoditních trhů dále řekl, že je nutné připravit se také na nová účetní pravidla a na omezení platů manažerů. Bez hlubších změn jsou prý rizika až příliš velká.

"Hlad, chudobu a bídu ve světě nevymýtíme, pokud nedokážeme stabilizovat ceny komodit, které příliš kolísají," řekl Sarkozy. "Buď jsme schopni odpovědět na poptávku po ochraně, spravedlnosti a čestnosti prostřednictvím spolupráce, regulace a kontroly, anebo budeme mít izolaci a protekcionizmus," řekl.

Sarkozy svou kritiku neregulovaného kapitalismu rozšířil i na podle něj nezodpovědný volný obchod, zisky bez odpovídající tvorby pracovních míst a na manipulaci s kurzy měn. Tím se značně lišil od jiných řečníků, hlavně z finančních kruhů, podle nichž by chystaná přísnější regulace mohla být jen ke škodě věci a poškodit proces oživení.

ČTĚTE TAKÉ: Světové fórum v Davosu letos po čtyřicáté. Bez Klause
                        Ekonomika 2009: recese, bankroty a nezaměstnaní

"Finance, volný obchod a konkurence jsou jen prostředky, nikoli cíle. Od chvíle, kdy jsme přijali myšlenku, že trh má vždy pravdu a že není třeba brát v úvahu také opačné názory, se globalizace vymkla kontrole," řekl. Francie je velkým zastáncem regulace, hlavně bankovního systému, což dnes prezident potvrdil. "Jak si můžeme vůbec myslet, že v konkurenčním světě lze trvat na tom, aby evropské banky měly na krytí rizika plynoucího z jejich tržních aktivit třikrát větší kapitál, a přitom to samé nežádat i od bank v Americe či v Asii," prohlásil Sarkozy.

Dokud se nezmění regulace bank, pravidla obezřetnosti a způsob účtování, pak se bude ekonomika podle Sarkozyho dál potýkat s neúnosným rizikem. Pak prý bude mít spekulace dál zelenou a dlouhodobá prosperita zřejmě padne za oběť krátkodobým zájmům. "Nepřijel jsem jako politický lídr, abych zde každého poučoval, ale abych vám řekl, že se společně musíme poučit z krize. Za tuto krizi jsme zodpovědní všichni," dodal.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Adidas výrazně navýšil zisk na 428 miliard eur, výhled nezlepší kvůli clům

Ekonomika
29. 4. 2025
ilustrační foto

Chcete jistotu? Investujte do zlata. Za 25 let stoupla jeho cena o tisíc procent

Ekonomika
29. 4. 2025
ilustrační foto

MHD loni přepravila dvě miliardy lidí. Vozy ujely skoro 10 miliard kilometrů

Ekonomika
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ