Slovensko začíná vyplácet penze z 2. pilíře. Budou nízké

Ekonomika
22. 11. 2013 10:05
Důchody z druhého pilíře budou podle očekávání nízké (ilustrační foto).
Důchody z druhého pilíře budou podle očekávání nízké (ilustrační foto).

Pojišťovny na Slovensku začnou v příštím roce vyplácet důchody z druhého penzijního pilíře, do kterého si klienti soukromých fondů mohou od roku 2005 přesměrovat část povinných odvodů. První penze budou podle očekávání nízké, protože lidé si spořili krátkou dobu. Druhý důchodový pilíř byl zaveden i v Česku, proti původním očekáváním se do něj zapojilo mnohem méně lidí.

Na pětimilionovém Slovensku se do druhého pilíře penzijního systému zaregistrovalo téměř 1,5 milionu obyvatel. Část klientů v minulosti ale využila možnost a spoření ve fondech spravovaných soukromými důchodovými správcovskými společnostmi zrušila. Naposledy se tak stalo poté, co kabinet premiéra Roberta Fica druhý pilíř loni oslabil.

Podle odhadu slovenského ministerstva práce začnou příští rok pobírat penzi z naspořených peněz zhruba 3000 lidí. V průměru dostanou z druhého pilíře jen asi 23 eur (628 korun) měsíčně. Důvodem je mimo jiné skutečnost, že starší občané během většiny svého produktivního života platili odvody do průběžného důchodového systému, z něhož budou také pobírat penzi. Průměrná výše starobního důchodu na Slovensku nyní činí 390 eur, nedosahuje tedy ani polovinu průměrné hrubé měsíční mzdy v zemi.

Současně se zahájením výplat penzí z druhého pilíře by se měla výrazně omezit možnost vybrati si část naspořených peněz v hotovosti. Podle navrhované změny by tak mohli postupovat jen ti penzisté, jejichž důchod z prvního i druhého pilíře dosáhne alespoň zhruba 800 eur, nikoliv 240 eur, jak to předpokládá nyní platný zákon. Právě volnější podmínky výběru části naspořených peněz se v minulosti staly jedním z lákadel penzijní reformy, kterou provázela mohutná reklamní kampaň správcovských společností.

Navrhované zpřísnění pravidel pro výběr hotovosti z penzijního účtu ministerstvo práce odůvodnilo snahou omezit případy, že důchodci tyto peníze utratí a že jejich starobní důchod jim pak nebude stačit na krytí základních životních potřeb. Opozice ale i někteří ekonomové soudí, že nové podmínky budou příliš přísné. V současnosti pobírá penzi vyšší než 800 eur jen asi dvě procenta důchodců.

Pravidla spoření na důchod se na Slovensku v minulosti často měnila. Patrně největší změnou bylo oslabení druhého pilíře, které prosadila Ficova vláda. Od loňského podzimu směřují na penzijní účty Slováků už jen čtyři procentní body z důchodových odvodů místo původních devíti. Tímto rozhodnutím kabinet posílil státní důchodový pilíř a zlepšil bilanci veřejných financí.

V Česku byl druhý penzijní pilíř spuštěn začátkem letošního roku. Do konce října se do něj zapojilo necelých 83 500 lidí. Penzijní společnosti původně čekaly, že za první půlrok tak učiní asi půl milionu lidí. Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu. Proti druhému pilíři dlouhodobě vystupuje ČSSD, která vyhrála nedávné předčasné volby do sněmovny.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Nová tramvaj pro Prahu zahájí v sobotu zkušební jízdy bez cestujících

Ekonomika
25. 4. 2025

Brněnský Honeywell se bude podílet na dvou evropských obranných projektech

Ekonomika
25. 4. 2025

V ČR vznikla nová poradenská skupina ETL Vision

Ekonomika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ