<span>Soumrak nekončí,</span> letectví čeká další těžký rok

Ekonomika
2. 1. 2010 12:00
Letectví čekají těžké časy i v roce 2010 (ilustrační foto).
Letectví čekají těžké časy i v roce 2010 (ilustrační foto).
Letectví čekají těžké časy i v roce 2010 (ilustrační foto).

Letecké společnosti loni zažily krušný rok, který lemovala řada krachů. V regionu krize položila nízkonákladovou společnost SkyEurope, na pokraj bankrotu se dostaly České aerolinie. Ani letos nebudou mít letecké společnosti na růžích ustláno.

Za propadem odvětví stál v minulém roce krutý odliv cestujících a růst nákladů na pohonné hmoty. Kvůli světové hospodářské recesi totiž omezili své cesty nejen turisté, ale i firmy posílají na služební cesty méně zaměstnanců.

Podle mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu IATA budou mít aerolinky v roce 2010 ztrátu zhruba 5,6 miliardy dolarů, což je přes 100 miliard korun. Ještě před několika měsíci byl přitom odhad 3,8 miliardy dolarů. Astronomické ztráty z minulého roku ve výši asi 11 miliard dolarů jsou ale už zřejmě minulostí.

Strmý pád SkyEurope

Největším krachem regionu byl loni bezesporu pád nízkonákladové společnosti SkyEurope, která přestala létat prvního září. Za sebou zanechala nejen dluhy, ale i tisíce zákazníků bez pomoci na evropských letištích a 280 tisíc prodaných, ale "neprolétaných" letenek. Od SkyEurope se už nikdo peněz nedočká, majetek firmy totiž nepokryl ani náklady na konkurz, který musel být na konci roku 2009 zrušen. Odškodnění dostanou pouze ti, kdo si koupili letenku platební kartou. "Peníze už dostala naprostá většina klientů, kteří reklamaci podali," uvedla pro on-line deník TÝDEN.CZ Pavla Langová z České spořitelny.

TÝDEN.CZ VĚDĚL JAKO PRVNÍ: Banky vrátí klientům SkyEurope miliony korun

Krach SkyEurope byl nějvětším v regionu.Krachů ale bylo víc. Kromě SkyEurope loni před Vánoci skončila i největší skotská letecká společnost Flyglobespan. Za svého národního dopravce Japan Airlines se musela nedávno zaručit i japonská vláda. Na sousedním Slovensku pak odebralo ministerstvo dopravy licenci leteckému přepravci Seagle Air. Všechny sužují vysoké dluhy.

To je i případ Českých aerolinií, které se loni neúspěšně snažila zprivatizovat vláda. ČSA ke konci 2009 roku očekávají ztrátu hluboko přes tři miliardy korun a zachraňují se odprodejem majetku.

 

Neveselé vyhlídky

Díru po SkyEurope na letišti v Praze rychle zaplnili ostatní dopravci. Počet letů z pražského letiště posílila společnost SmartWings, a také maďarská nízkonákladovka Wizz Air. Navíc z Prahy do Paříže i Amsterdamu, tedy na nejúspěšnějších linkách SkyEurope, začne od jara létat britský EasyJet.

ČTĚTE TAKÉ: Dreamliner zkrátil úspěšný zkušební let kvůli dešti
                        Cestující čekají přísnější kontroly na letištích

Ziskovost aerolinek bude záviset hlavně na tom, jak rychle bude světová ekonomika ožívat. Jisté je, že letectví nepomáhají ani teroristické útoky, z nichž poslední se stal minulý pátek v americkém letadle mířícím z Amsterodamu do Detroitu. Americká národní letecká bezpečnostní agentura (TSA) v reakci na to zpřísní už tak dost tvrdá pravidla pro odbavování cestujících, což cestování letedlem zase více znepříjemní. V rámci Evropy navíc letadlům vyrůstá konkurence v podobě rychlovlaků. Určité naděje se upínají k novým obřím letounům Boeing 787 Dreamliner.

Foto: ČTK a ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ