<span>Spor o plyn</span> trvá. A dodávky klesají

Ekonomika
2. 1. 2009 22:27
Z Rumunska hlásí pokles objemu dodávek o desítky procent.
Z Rumunska hlásí pokles objemu dodávek o desítky procent.

České předsednictví EU vyzvalo k co nejrychlejšímu řešení sporu.V Evropě se v pátek projevily první důsledky přetrvávajícího sporu o dodávky plynu mezi ruským energetickým gigantem Gazpromem a Ukrajinou. Odpoledne začal mírně klesat tlak v plynovodech přepravujících ruský zemní plyn přes Ukrajinu na Slovensko, do Maďarska a do Polska, Rumunsko hlásí pokles objemu dodávek o desítky procent. Gazprom obvinil Ukrajinu z neoprávněných odběrů plynu pro evropské zákazníky, Kyjev to však popírá.

České předsednictví Evropské unie v pátek vyzvalo k co nejrychlejšímu řešení sporu o plyn mezi Ruskem a Ukrajinou a k okamžitému obnovení dodávek plynu do Evropské unie v plném objemu. Místopředseda české vlády Alexandr Vondra v prohlášení zdůraznil, že EU se bude v budoucnu muset podobným potížím vyhýbat předem.

V odpoledních hodinách začal podle maďarské ropné a plynárenské společnosti MOL klesat tlak v plynovodu přepravujícím ruský zemní plyn přes Ukrajinu do Maďarska. Pokles dodávek o několik procent hlásí také Polsko a Slovensko a podle sdělení Gazpromu již snížení dodávek pocítili také někteří odběratelé na Balkánu. Pokles pátečního objemu dodávek o 30 až 40 procent oznámilo Rumunsko. Ruská strana hodlá výpadek nahradit jinými cestami, přes Bělorusko a na Balkán přes Turecko.

ČTĚTE TAKÉ: Moskva chce kvůli plynu svolat Evropský parlament

Gazprom obvinil ukrajinskou stranu, že neoprávněně odebírá plyn určený evropským zákazníkům ruské firmy. Kyjev popírá, že by plyn "kradl", a hájí se, že část plynu je nucen z tranzitu odebírat z technických důvodů. Ukrajinská společnost Naftogaz již dříve oznámila, že je nucena z technologických důvodů odebírat denně z tranzitu 21 milionů metrů krychlových plynu, aby udržela přepravu v chodu. "Takovým způsobem ukrajinská strana otevřeně přiznává, že krade plyn, a nijak se za to nestydí," prohlásil mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov.

ČTĚTE TAKÉ: Gazprom zavřel kohoutky, plyn do Evropy posílá

Nová dohoda do 7. ledna

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko chce dohodu do 7. ledna.Ukrajinský prezident Viktor Juščenko chce jednání o dodávkách plynu s Ruskem obnovit a doufá, že dohoda bude uzavřena do 7. ledna. Ukrajinští vyjednávači ale v pátek podle mluvčího Gazpromu na další jednání do Moskvy nedorazili a zůstávají v Kyjevě.

O situaci související s rusko-ukrajinským sporem v pátek jednala v Praze ukrajinská delegace pod vedením ministra paliv a energetiky Jurije Prodana. Podle českého předsednictví EU musí být vzájemné vztahy mezi EU a jejími energetickými partnery založeny na předvídatelnosti a spolehlivosti. Jedním z prostředků k posílení těchto vztahů a vzájemné důvěry může být zřízení měřících stanic na hranicích mezi Ruskem a Ukrajinou a mezi Ukrajinou a EU.

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ