Summit G20 už začal. <span>Vyřeší krizi?</span>

Ekonomika
15. 11. 2008 14:26
George Bush mluví k novinářům před začátkem summitu v Bílém domě
George Bush mluví k novinářům před začátkem summitu v Bílém domě

George Bush mluví k novinářům před začátkem summitu v Bílém doměZe summitu skupiny G20, který začal v noci na sobotu ve Washingtonu, by měl vzejít akční plán reformy finančního a regulačního systému. Jejím cílem je nalezení společného postupu k řešení současné finanční krize a k zamezení podobných otřesů v budoucnosti. Tímto zasedáním se tedy potvrzuje fakt, že pro boj s finanční krizí je potřeba koordinovaná akce.

"Sdílíme odhodlání k nápravě problémů, které vedly k tomuto nepokoji," řekl v jejím úvodu Bush v souvislosti s největší finanční krizí za uplynulých 80 let.

Vzhledem k tomu, že se washingtonského jednání neúčastní Bushův nástupce Barack Obama, který úřad převezme 20. ledna, nebyla ovšem očekávání konkrétních výsledků před summitem příliš vysoká.

ČTĚTE TAKÉ:Najdou recept na krizi? Historické setkání G20 začíná

Summit začal shodou okolností v den, kdy statistici oznámili, že se ekonomika eurozóny propadla do recese. Podobné údaje se ke konci roku očekávají i v případě Spojených států.

Největší diskuse na summitu, který bude pokračovat pětihodinovým zasedáním dnes odpoledne a večer se povedou pravděpodobně o míře regulace světového hospodářství.

Nicolas Sarkozy na summitu G20Na schůzce, jíž se účastní jak vyspělé západní ekonomiky, tak i státy s rychle se rozvíjejícím hospodářstvím jako je Čína, Rusko, Brazílie nebo Indie, se očekávají různé návrhy. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země nyní předsedá Evropské unii, naléhá na vytvoření nadnárodní regulační instituce s pravomocí dohlížet na bankovní giganty a velké investiční společnosti.

ČTĚTE TAKÉ: Sarkozy a spol.: Evropa povolí rozpočtová pravidla

Británie navrhuje ustavit "sbor dohlížitelů", v němž by národní regulátoři sdíleli informace o mezinárodních bankách. Německá kancléřka Angela Merkelová podporuje vytvoření "globální mapy" ke zhodnocení rizik ve finančním systému.

Očekává se rovněž diskuse o posílení vlivu světových finančních institucí, zejména Mezinárodního měnového fondu (MMF), při řešení a předcházení krizí. Západ by uvítal, kdyby se do financování MMF více zapojily rozvíjející se ekonomiky, zejména Čína a Saúdská Arábie, které disponují bohatými finančními zásobami.

Foto: Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ