Švédská vláda se rozhodla schválit prodej dolů a elektráren státní švédské firmy Vattenfall v Německu do rukou českého Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Uvedli to v sobotu na tiskové konferenci ve Stockholmu členové vlády. Holding EPH, který ovládají finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, schválení transakce přivítal. Upozornil však, že k jejímu dokončení je ještě zapotřebí souhlas antimonopolních orgánů.
"Schválili jsme v dohodu. Dohoda má strategický význam pro společnost a je nejlepší finanční variantou," řekl švédský ministr pro podnikání a inovace Mikael Damberg. Dodal, že prodej je výhodnější než ponechání si aktivit a pokračování v jejich provozu. Cenu transakce ale neupřesnil.
Spolu s ministrem prodej oznámila místopředsedkyně vlády Isabella Lövinová, jejíž menší koaliční strana Zelených se dlouho stavěla proti prodeji. Zamezit dohodě by odporovalo obchodním principům a vůli parlamentu, vysvětlila v sobotu politička. Ujistila, že vláda bude dál bojovat proti skleníkovým plynům a plnit své mezinárodní závazky v této otázce.
"Velice si vážíme rozhodnutí švédské vlády, která schválila prodej hnědouhelných aktiv Vattenfallu v Sasku a Braniborsku. Jedná se o důležitý milník v převodu vlastnictví těchto aktiv na konsorcium tvořené společností Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH) a jeho finančním partnerem PPF Investments Ltd.," uvedl v prohlášení mluvčí EPH Daniel Častvaj.
Závazek nepropouštět
Prodávané aktivity zaměstnávají v Sasku a Braniborsku kolem 8000 lidí. EPH se zavázal, že do konce roku 2020 nebude v převzatých dolech a elektrárnách propouštět.
"Máme tu dobrou zprávu ze Stockholmu," reagoval na schválení transakce švédskou vládou braniborský regionální premiér Dietmar Woidke. "Nejistota horníků, jejich blízkých i zaměstnanců dodavatelských podniků nyní konečně zmizela. Od nového majitele očekávám stejně zodpovědný přístup, jako měl Vattenfall," dodal. Schválení transakce přivítal rovněž saský premiér Stanislaw Tillich.
Proti transakci mezi Švédskem a českou soukromou firmou protestovali v poslední době ekologičtí aktivisté ve Stockholmu i v Praze. Ekologové vyzývali švédskou vládu, aby prodej zastavila a zrušila zmíněná zařízení s cílem zabránit emisím oxidu uhličitého a dalším škodám.
"Apelujeme na švédskou vládu, aby doly a elektrárny Vattenfallu takové společnosti neprodávala. Lužické uhlí by mělo zůstat v zemi a domovy místních lidí ohrožené těžbou by měly zůstat zachovány," vysvětlil při červnové akci v Praze zástupce aktivistů Josef Patočka.
Poslanci švédského parlamentu museli v květnu po hlasitých protestech aktivistů přerušit debatu na toto téma. Jeden z demonstrantů se tehdy pokusil politiky polít kečupem. Parlament nakonec prodej podpořil.