Tajemná schůzka mocných. Bilderberg opět bez Čechů

Ekonomika
11. 6. 2015 08:30
Letošní konference se odehrává v luxusní hotelu Interalpen Hotel v tyrolském městě Telfs.
Letošní konference se odehrává v luxusní hotelu Interalpen Hotel v tyrolském městě Telfs.

V rakouském Telfsu se uskuteční tradiční setkání skupiny Bilderberg - mocných politických a podnikatelských elit. Jednání jsou tajná, což je voda na mlýn konspirátorům. Skutečně odsud ti nejmocnější řídí svět? Asi těžko...

"Já nevím, proč mě zvali, dostal jsem pozvánku, tak jsem prostě jel," vzpomíná pro časopis TÝDEN exministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg na rok 2008, kdy byl jako poslední z Čechů účastníkem každoroční konference obestřené hávem tajemství.

Karel Schwarzenberg byl hotem konference již dvakrát, naposledy v roce 2008.Letošní zasedání skupiny Bilderberg bude podle pořadatelů již třiašedesáté v pořadí. Do 14. června ho hostí Interalpen Hotel v tyrolském městě Telfs. Každoročně se rokuje o takzvaných megatrendech. Loni se diskutovalo hlavně o Ukrajině, dalším směřování Evropy, sdílení bezpečnostních informací a soukromí. Letos se zřejmě bude opět řešit ukrajinská krize a její východiska, ruská animozita vůči Západu či problémy s Islámským státem.

Zastánci konspiračních teorií tvrdí, že právě na Bilderbergu už více než půlstoletí plánují mocní a (všeho)schopní postupné převzetí nadvlády nad světem.

Sami účastníci ale akci popisují spíše jako obdobu davoského Světového ekonomického fóra - sice v malé, ale o to koncentrovanější podobě. "Šlo o zajímavé přednášky různých docela známých osobností, ale nic z toho mě výrazně neohromilo. Nejde o to, jestli se tam něco řeší. Neřeší. Je to pouze diskuse na nejvyšší úrovni," tvrdí Schwarzenberg.

Češi na Bilderbergu

Bývalý ministr zahraničí Česka už letos pozvánku nedostal. Na fakt, že od roku 2008 mezi přiznanými účastníky žádný Čech nefiguruje, říká, že "jsme holt pro svět přestali být asi zajímaví".

Kromě něho se v minulosti, pokud je známo, na konferenci podívali jen tři další Češi: bývalý velvyslanec při NATO Karel Kovanda v roce 1998, o rok později Michael Žantovský, tehdy předseda výboru pro zahraniční vztahy, obranu a bezpečnost Senátu. V roce 2001 byl pozván politolog Jiří Pehe. Sám Schwarzwenberg byl hostem dvakrát.

Michael Žantovský se o své účasti na setkání nechtěl bavit.Michael Žantovský se o své účasti bavit nechtěl a TÝDNU vzkázal, že "méně zajímavé téma byste si stěží mohli v redakci vymyslet a jinak přeji hezké léto". Sdílnější byl před třemi lety v pořadu České televize Hyde Park: "Ti lidé spolu tři dny naprosto nezávazně hovoří a pak se rozejdou. Je to o tom, aby se jednou za rok setkala řada lidí a ti se pobavili o různých tématech."

Ani další účastník Jiří Pehe prý netuší, čím si pozvání vysloužil. "Proč si mne vybrali, to nevím. Možná to bylo proto, že se tam mluvilo o střední Evropě, Evropské unii a přistupování nových členů do Unie," prohlásil už dříve.

Jen pro zvané!

Na setkání skupiny Bilderberg skutečně není jednoduché se dostat. Pozvánky rozesílá stálý výbor, který tvoří 35 lidí. Jeho složení je impozantní. Předsedou je Henri de Castries, šéf skupiny AXA. Mezi členy figurují Mario Monti, italský ekonom a politik, Jean-Claude Trichet, bývalý šéf Evropské centrální banky, Robert Zoellick, bývalý šéf Světové banky a také Goldman Sachs, či Thomas Enders, šéf Airbusu.

Jen pro představu: hodnota "Goldmanů", Airbusu a pojišťovny AXA vyjádřená tržní kapitalizací činí dohromady téměř 4,8 bilionu korun, tedy částku odpovídající českému státnímu rozpočtu na čtyři roky (celé jedno volební období).

CO BILDERBERG ŘÍDÍ A CO NEŘÍDÍ? A JAK TO PROBÍHÁ? CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V  AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE NYNÍ NA STÁNCÍCH.

Autor: Pavel HejkrlíkFoto: Jakub Stadler, Pinkas Martin, Kamaryt Michal, Hohe Munde

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ