Trable s Dreamlinery: Polsko dotlačilo Boeing k odškodnému

Ekonomika
10. 12. 2013 10:01
Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo na světě, od uvedení do provozu ho však provázejí četné problémy.
Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo na světě, od uvedení do provozu ho však provázejí četné problémy.

Polské státní aerolinky LOT se dohodly s americkou společností Boeing na odškodném za nucenou odstávku letounů 787 Dreamliner. Uvedl to podle polských médií ministr státního pokladu Wlodzimierz Karpiński. Ministr neposkytl žádné další podrobnosti, dohodu nicméně označil za uspokojivou.

Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo na světě, od uvedení do provozu ho však provázejí četné problémy. V polovině ledna byly všechny letouny Dreamliner po celém světě na několik měsíců odstaveny z provozu kvůli přehřívání baterií. Společnost LOT již dříve odhadla, že problémy s Dreamlinery ji stály 100 milionů zlotých (přes 650 milionů korun).

"Podepsali jsme dohodu, která reguluje otázky spojené s používáním Dreamlinerů. Nemohu však poskytnout žádné podrobnosti, je to tajné. Mohu pouze říci, že jsme spokojeni," citoval ministra polský list Rzeczpospolita.

Aerolinky LOT začaly létat v roce 1929 a patří mezi nejstarší letecké společnosti na světě. Společnost je ale už několik let ztrátová a v letech 2008 až 2011 přišla o celkem 1,1 miliardu zlotých. Důvodem je tvrdá konkurence nízkonákladových přepravců, vysoké ceny pohonných hmot a pokles poptávky v době krize v eurozóně.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Pražské služby postavily parkoviště z hmoty vznikající při spalování odpadu

Ekonomika
29. 4. 2025

Adidas výrazně navýšil zisk na 428 miliard eur, výhled nezlepší kvůli clům

Ekonomika
29. 4. 2025
ilustrační foto

Chcete jistotu? Investujte do zlata. Za 25 let stoupla jeho cena o tisíc procent

Ekonomika
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ