Ukrajina dostala prvních pět miliard dolarů od MMF

Ekonomika
13. 3. 2015 13:00
Sídlo Mezinárodního měnového fondu.
Sídlo Mezinárodního měnového fondu.

Ukrajina obdržela od Mezinárodního měnového fondu (MMF) prvních pět miliard dolarů (129 miliard korun) ze slíbeného úvěrového programu. Oznámil to v pátek mluvčí ukrajinské centrální banky. Program je rozdělen do čtyř let a jeho celkový objem dosahuje zhruba 17,5 miliardy USD. Země dnes také zahájila jednání se svými věřiteli o zmírnění zátěže zahraničního dluhu.

Očekává se, že půjčka od MMF otevře cestu k úvěrům od jiných zahraničních věřitelů, včetně Evropské unie. Celková pomoc by tak během příštích čtyř let měla dosáhnout až 40 miliard dolarů.

Úhrnná částka zahrnuje i předpokládané úlevy z restrukturalizace ukrajinského zahraničního dluhu. MMF předpokládá, že Ukrajině se vyjednáváním s věřiteli podaří získat 15,4 miliardy dolarů a jenom v tomto roce by tato úleva mohla činit 5,3 miliardy USD.
Restrukturalizace dluhu se bude skládat z prodloužení termínů splátek, snížení úrokových plateb i snížená jistiny, uvedla ministryně financí Natalija Jarešková na dnešní telekonferenci s věřiteli a médii. "O podílu každé z těchto složek nyní budeme s věřiteli jednat," dodala podle agentury Reuters ministryně. Do jednání se zahrne i zahraniční dluh některých ukrajinských státních podniků a bank.

Největším věřitelem Ukrajiny je americká společnost Franklin Templeton, jeden z největších správců majetku na světě. Dalšími velkými soukromými věřiteli jsou investiční společnosti PIMCO a Blackrock.

Jakákoli dohoda o zmírnění dluhové zátěže Ukrajiny ale bude vyžadovat spolupráci ze strany Ruska. Země drží ukrajinské dluhopisy v hodnotě tří miliard dolarů se splatností v prosinci. Jarešková majitele těchto dluhopisů pozvala k účasti na jednání a slíbila, že k nim bude Ukrajina přistupovat stejně jako k ostatním věřitelům.

Dluh Ukrajiny činí zhruba 100 procent hrubého domácího produktu a státní rezervy v současné době vystačí asi na měsíc. Stabilitu země navíc podkopává konflikt na východě. Někteří věřitelé proto v rámci nejčernějších scénářů předpokládají, že ve hře by nakonec mohl být až 70 procentní odpis investic.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ