Spojené státy mají obavy, že Evropa nepostupuje dost rázně v procesu uzdravování bank, prohlásil americký ministr financí Jack Lew. Dohoda o vytvoření společného fondu pro řešení budoucích krachů bank, ke které nedávno dospěli evropští politici, je podle něj sice důležitá, ale nedostatečná.
Lídři členských zemí Evropské unie před Vánoci podpořili dohodu o mechanismu na podporu krachujících bank v eurozóně. Ten by měl v budoucnu umět pomoci problémovým evropským bankám tak, aby došlo k co nejmenšímu využití peněz evropských daňových poplatníků. Právě ti se v minulých letech v některých zemích eurozóny podíleli na záchraně ztrátových bank, kterým tehdy vlády házely záchranná lana.Mechanismus počítá s vytvořením společného fondu, který v průběhu deseti let naplní samy evropské banky na objem kolem 55 miliard eur (asi 1,5 bilionu korun). To je relativně málo v porovnání s tím, jak velké jsou rozvahy bank. S dokončením tohoto fondu se počítá v roce 2026.
"Nemyslíme si, že je to dostatečně velké. Nemyslíme si, že to je dostatečně rychlé," prohlásil ministr financí Lew na setkání, které uspořádalo americké nezávislé analytické středisko Rada pro zahraniční vztahy (CFR).
Vyjádřil se také k hospodářskému vývoji v Číně. Ta se podle něj k tržněji orientované ekonomice pohybuje jen pomalu.
USA: Evropský fond pro krachující banky je malý a pomalý
Ekonomika
16. 1. 2014 17:30
Evropská bankovní unie vzniká jen pomalu a nejistě.