USA má nového ministra financí, přestál i daňové úniky
27.01.2009 11:05
V časech ekonomického zpomalení a nízkých úrokových sazeb je americký minstr financí jedním z hlavních aktérů v boji proti ekonomické krizi. Timothy Geithner byl včera americkým Senátem potvrzen v této funkci potvrzen. Obamův kandidát tak přestál aféru kolem údajných daňových úniků, která se nelíbila hlavně republikánským senátorům. Díky podpoře demokratů nakonec jeho kandidatura prošla nejtěsnějším poměrem od druhé světové války.
Geithner, bývalý prezident newyorské pobočky centrální banky, by měl v úřadu být prodlouženou rukou prezidenta Obamy při obhajování navrženého masivního záchranného plánu americké ekonomice. V úřadu přebírá rekordní rozpočtový schodek a finanční systém s bilionem dolarů odepsaných ztrát na pokraji kolapsu.
„Tato doba je velkou výzvou pro naše hospodářství a naši zemi. Naším úkolem je bezodkladně pomoci prezidentovi vyřešit vše, o co jej občané žádají," prohlásil Geithner na včerejším slavnostním jmenování.
Geithnerovo jmenování provázely spekulace ohledně daňového úniku 50 000 dolarů. Geithner před Senátem svou chybu přiznal a slíbil nápravu. Analytici se ale shodují, že pouze závažnost současné situace americké ekonomiky tuto aféru zastínila. Průtahy ve jmenování ministra financí by byly to poslední, co by teď vláda potřebovala. I tak může stín prohřešku poznamenat jeho autoritu v úřadě.
Nový ministr nemá moc času na rozkoukání se v úřadu. Očekává se od něj nastínění strategie stabilizace finančního trhu, včetně případných požadavků na další finanční pomoc velkým bankovním ústavům. Geithner již předběžně proklamoval, že další miliardy pro bankovní kolosy nejsou na pořadu dne. Ve svém prvním vystoupení ve funkci zároveň potvrdil svoji náklonnost k politice silného dolaru.
Foto: Bloomberg
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.