Hned několik obchodních řetězců v Německu začalo nabízet zákazníkům křivé nebo srostlé mrkve, citrony se zeleným flekem nebo neforemná jablka. Někteří zákazníci totiž přestali považovat dokonalý vzhled ovoce a zeleniny za znak kvality.
Jak to ti Němci dělají? Podobnou otázku si zřejmě položil každý Čech, který krátce po pádu socialismu navštívil nějaký obchod s potravinami v sousedním Rakousku nebo Německu. Zatímco na pultech českých obchodů většinou ležela zaprášená, strupatá jablka roztodivných tvarů a barevnosti, německé ovoce v uniformní velikosti vypadalo, jako právě utržené ze stromu a čerstvě umyté osvěžujícím deštěm. Jenže více než čtvrtstoletí po sametové revoluci se, jak se zdá, karta obrací. Na pulty německých supermarketů se začíná vracet ovoce a zelenina, kterou Češi kdysi znali ze socialistických obchodů. Některé velké řetězce se rozhodly, že dokonale vypadajících potravin už bylo dost.
"Zejména biozemědělci by měli mít možnost prodávat v obchodě své, vzhledově nedokonalé výrobky, aniž by s jejich cenou museli jít pod cenu konvenční produkce," prohlásil šéf německého řetězce Penny Jan Kunath. Tento řetězec začne od příštího pondělí nabízet ve svých supermarketech i ovoce a zeleninu, kterému byla cesta na prodejní pulty kvůli nedokonalému vzhledu zapovězena. Jinými slovy - zmírní svá dosud přísná pravidla, podle nichž musí být například jablka stejné odrůdy plnobarevná, prakticky stejně velká, než jakýchkoliv vad na kráse. Okurky prakticky rovné, stejné, standardizované podobně jako mrkev.
Od příštího pondělí však Penny v Německu bude prodávat i různě "deformované" ovoce různých velikostí a "pokřivenou" zeleninu, pokud vzhled nijak neovlivňuje kvalitu ani chuť potraviny. Jen do konce tohoto roku by měl řetězec údajně nabídnout zákazníkům přes 40 milionů balení pochutin s nedokonalým vzhledem. Taková zelenina a takové ovoce přitom nebudou umístěny ve speciálních "koších", ale zákazníci "pokřivené" hrušky nebo jablka s drobnou skvrnou najdou za stejnou cenu ve společných regálech se vzhledově dokonalým ovocem nebo zeleninou. Německé média, například Frankfurter Allgemeine Zeitung přitom upozorňují, že tento poměrně zásadní obrat v uvažování řetězců se netýká jenom Penny.
Také řetězec Aldi už podle FAZ oznámil dodavatelům, že bude mnohem více "tolerantní k různým formám, barevnosti a jiným vlastnostem nabízeného ovoce a zeleniny" . Další řetězce už dříve zkoušeli a i nadále zkoušejí prodávat zemědělské výpěstky s nedokonalým vzhledem v rámci časově omezených prodejnách akcí.
Společnost Edeka už v roce 2013 zahájila prodejní akci pod heslem "nikdo není dokonalý", při které prodávala ovoce a zeleninu s drobnými chybami. Diskont Netto, patřící do stejného koncernu, zase prodával menší německé jablka s mottem "malé jablko, velká chuť." Marketingoví odborníci přitom potvrzují, že řetězce se tak snaží přizpůsobit tlaku některých spotřebitelských organizací, které kritizují plýtvání s potravinami, včetně vyhazování vzhledově nedokonalého ovoce.
Řada Němců se navíc začala řídit představou, že vzhledově "bezchybné" potraviny mohou být pouze produktem velkoprůmyslu, plného chemizace, zatímco menší, regionální pěstitelé prostě hospodaří více "přírodním" způsobem. A příroda nevytváří jen "krásné" ovoce a zeleninu. Nedokonalost se tak paradoxně stává prodejním tahákem.
"Naši zákazníci milují křivou zeleninu," prohlásil například Fernando Krokisius, prodejní manažer společnosti Alnatura.
Čeští odborníci však upozorňují, že obrat v politice německých supermarketů, který se možná začne šířit i do jiných zemí, neznamená návrat "strupatých" jablek na prodejní pulty. "Požadovaný vzhled ovoce a zeleniny totiž reguluje i Evropská unie. Naprostá většina řetězců však měla, co se týče vzhledu, na dodavatele ještě mnohem přísnější nároky než EU," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.