Devadesát let poté, co Johnie Walker zastavil výrobu skotské v Annandale, chce David Thompson vrátit zdejší destilárnu zpět na "whiskovou mapu světa". V roce 2011 v jižním Skotsku plánuje znovu otevřít továrnu, která byla uzavřena v roce 1921.
Thompson a další producenti tohoto oblíbeného alkoholického nápoje sdružení v Asociaci Skotské Whisky nyní stále více cílí na trhy v Číně a Indii, kde poptávka po whisky výrazně roste a stává se viditelným dokladem rostoucího bohatství vybraných vrstev lidí v obou zemích.
ČTĚTE TAKÉ: Žádnou reklamu na alkohol, doporučují britští lékaři
"V Číně se obrovsky rozrůstá střední třída a tito lidé chtějí spotřebou tohoto zboží utvořit kolem své osoby určité sdělení pro okolí," uvedl Gavin Hewit, výkonný ředitel asociace. Její členové jsou si vědomi obrovského potenciálu trhu v Číně a i v Indii a plánují masivní investice do výroby, aby uspokojili rostoucí poptávku na těchto trzích. Podle agentury Bloomberg v následujících dvou letech chtějí výrobci investovat až 800 milionů dolarů (téměř 14 miliard korun) do své expanze.
Obliba v konzumaci drahého alkoholu je znakem bohatnoucí společnosti. Zažila to též i Česká republika po listopadu 1989, kdy lidé začali více kupovat a konzumovat kvalitní značkový alkohol. Láhev whisky se stala symbolem úspěchu. Spotřeba rostla i proto, že byla stále více součástí oblíbených koktejlů.
Foto: Jan Schejbal, ilustrační foto