Země eurozóny se na summitu dohodly na pomoci zadluženému Řecku. Většinu finančních prostředků by měly poskytnout země platící evropskou jednotnou měnou, a to až dvě třetiny. Jednu třetinu by pak poskytl Mezinárodní měnový fond.
Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy se sešli ještě před začátkem unijní vrcholné schůzky, aby projednali možnosti pomoci. Francie patřila mezi zastánce mechanismu, který by měl Řekům zajistit půjčky od jednotlivých států eurozóny, což navrhovala i Evropská komise. Německo však v případě půjček požadovalo i zapojení Mezinárodního měnového fondu (MMF).
ČTĚTE TAKÉ: Pomozte Řecku, vyzval Němce šéf Komise José Barroso
Řecko je krok od okamžiku, kdy si už od nikoho nepůjčí
Unie nepomáhá, Řecko se chce obrátit na měnový fond
Konečný kompromis by měl podle diplomatů kombinovat úvěry od států eurozóny s finanční pomoci MMF. Původní informace hovořily překvapivě o zapojení celé EU, ale nakonec jde jen o eurozónu. Země eurozóny by se k úvěrům přihlásily dobrovolně, Řekové by si od nich půjčovali za nezvýhodněných podmínek, tedy nejspíš za tržní ceny.
Dohoda je poměrně detailní a vyjasňuje řadu technických záležitostí, ale žádnou konkrétní sumu neobsahuje. Většinu finančních prostředků by nicméně měly tvořit ty evropské, MMF by se do záchrany Řecka zapojil v případě, že by půjčky od zemí eurozóny nebyly dostatečné. Podle odhadů bude Řecko jen od konce dubna do konce května potřebovat zhruba 22 miliard eur (zhruba 557 miliard Kč).
Potřebuje je zejména na splátky starých úvěrů. Řekům se sice v poslední době dařilo prodávat státní dluhopisy, ale jen za cenu velmi vysokých úroků, které financování státního dluhu značně prodražují. Podle premiéra Papandrea se navíc blíží okamžik, kdy si jeho země už nebude moci dále půjčovat.
Mechanismus dvoustranných půjček by ovšem neměl být použitelný jen pro Řecko, ale v budoucnosti i pro další země. V současnosti má EU jen speciální fond, z nějž může poskytnout úvěry pro státy mimo eurozónu, podobnou pomoc pro země platící eurem totiž zakazuje lisabonská smlouva. Kompromisní text obsahuje i zmínku o případném vzniku jakéhosi unijního ministerstva financí a hospodářství. Tuto funkci by měla podle Merkelové a Sarkozyho plnit právě Evropská rada, jinak také označovaná za summit EU.
Foto: ČTK