Tisícům emigrantů z nejrůznějších koutů světa v Dubaji odzvonilo. Dubajská policie pravidelně nachází na letišti odstavené luxusní vozy po lidech, kteří narychlo opouštěli zemi ve strachu před postihem za nesplácení dluhů. Splasklá bublina na trhu realit znamenala ztracené investice pro mnoho cizinců, kteří v Dubaji našli druhý domov. Nesplácení dluhů se totiž v arabských emirátech netoleruje.
Nenaplněné investice do nedostavěných realitních projektů uvrhly mnoho zahraničních investorů do hlubokých dluhů, jež nahromadili za život nad poměry, který v arabské metropoli vedli. Jednoduchým východiskem, jak se vyhnout postihu za nesplacené dluhy, bylo narychlo opustit zemi. Jediné, co místní policie po takových investorech nachází, jsou opuštěné luxusní automobily na dubajském letišti. Mnohé ještě s klíčky v zapalování a se zadluženými kreditními kartami ve dveřní přihrádce.
V Dubaji totiž není radno mít dluhy. Za pouhé vypsání nekrytého šeku není výjimkou vězení. Protože většina dubajských bank nespolupracuje se zahraničními institucemi, z postihu ze strany úvěrových institucí nemusejí mít dlužníci strach. Opuštěné automobily jsou rozprodávány v pravidelných týdenních aukcích a ve většině případů se nejedná zrovna o levné modely.
Dubaj se tak pomalu vyprazdňuje, i když přesná čísla nikdo nezná. Britský deník Times odhaduje počet cizinců v Dubaji na 3,62 milionu, přičemž letos se počítá s úbytkem až 8 procent v důsledku nucených odchodů. Denně je zrušeno až 1500 arabských víz. Ti, kteří zůstanou, navíc utratí za luxusní zboží v průměru o čtvrtinu méně. Není divu. Ceny nejluxusnějších nemovitostí, v mnoha případech hlavního předmětu realitních spekulací, poklesly až o polovinu, přičemž další vývoj dokáže odhadnout málokdo.
Foto: archiv Týdne