Nejnižší společenská třída v USA utratí o mnoho více, než si vůbec vydělá. Podle studie CNN si člověk z tohoto prostředí přijde průměrně na 14 tisíc amerických dolarů ročně a utratí zhruba 25 tisíc, tedy 178 procent svého příjmu. Peníze vydá převážně za běžné potřeby, jako je bydlení, doprava nebo jídlo. Velmi často tak musejí lidé sáhnout do svých úspor, mají-li jaké, spoléhat na příbuzné nebo se upsat bance a vzít si půjčku.
Problém se týká 30 procent americké populace včetně seniorů a studentů. Studující většinou doplňují svůj rozpočet z finančních injekcí svých rodičů. V ročním příjmu jsou zahrnuty i sociální dávky, nemocenské příspěvky a další formy státní podpory, které mimochodem podle studie lidé považují za samozřejmost.
Střední třída se má o něco lépe. Je schopná žít bez jakékoli pomoci svého okolí. Za rok však našetří pouze 11 procent svého příjmu. V průměru si vydělá 54 tisíc dolarů a 48 tisíc utratí.
Jediní, kdo si dokážou uspořit solidní finanční zásobu, jsou ti nejbohatší. Za rok si průměrně na účet připíší 166 tisíc dolarů a "pouze" 101 tisíc utratí.
Nejnákladnější je pro všechny bydlení, následované dopravou a nakonec jídlem. Nejnižší vrstva společnosti za bydlení vydá 72 procent ročního příjmu, za dopravu 28 procent a stejně tak i za jídlo.
Dostupné bydlení je v Americe dlouhotrvajícím problémem, který řeší nejen nejnižší třída, ale i všichni ostatní. "Dovolit si dvoupokojový byt je pro pracovníka pobírajícího nejnižší mzdu téměř nemožné kdekoli v zemi," sdělila Melissa Boteachová, viceprezidentka programu Chudoba k prosperitě. Podporu na bydlení získá pouze jedna ze čtyř rodin, která ji potřebuje.
Doprava je pro chudé ještě větším problémem, protože na ni neexistuje žádná státní podpora. Finanční rozpočet výrazně zatěžuje už sama jejich cesta za prací, nákupem či návštěvou. Peníze na palivo nemají, tedy pokud mají vůbec auto. Ani autobusová doprava jejich situaci příliš neulehčuje. Spoje jsou často nepřímé, takže cestující musejí několikrát přestupovat a náklady se tak zvyšují. Na mnoha místech Spojených států není ani tato služba dostupná.
I když připočteme veškeré státní příspěvky na jídlo, není snadné mít na stole každý den čerstvé ovoce, zeleninu, maso nebo vejce. "Stravenky (forma státní podpory, pozn. aut.) prostě na celý měsíc nevystačí, hlavně poté, co byl jejich příděl na hlavu v listopadu minulého roku snížen," řekla Boteachová. Více než 17 procent Američanů ve výzkumu, který byl zaměřen na tuto problematiku, řeklo, že se ocitli v situaci, kdy neměli na jídlo vůbec žádné peníze.