Světovým bankovním kolosům hrozí obrovské ztráty
23.05.2008 12:35
Ozvěna účetních machinací Enronu na sebe po šesti letech začíná opět naplno upozorňovat. Největší světové banky totiž použily podobné společnosti jako Enron, aby vylepšily své účetnictví. Vytvořily speciální firmy - takzvané variable interest entities (VIE) - pro to, aby se zbavily problémových cenných papírů CDO, které jsou kryty stovkami hypotečních úvěrů o různé kvalitě.
Objem vydaných CDO dosáhl neuvěřitelné výše 1,5 bilionu dolarů. Od října přitom zkolabovaly cenné papíry CDO za 192 miliard dolarů. Kolik z této ztráty jde na vrub bank a kolik na vrub ostatních investorů, není jasné.
Banky totiž nezveřejnily, jak velký objem problémových aktiv budou muset převzít od svých společností VIE a kolik prodaly ostatním investorům. Na nebezpečí spojené z firmami, které jsou mimo bilanci bank, upozornil před několika dny americký ministr financí Henry Paulson. "Existující kapitálová pravidla možná selhala ve zmírnění a dokonce zesílila tlak, který je spojený s těmito zvláštními společnostmi," uvedl podle agentury Bloomberg Paulson.
Firmy VIE tak zvyšují nejistotu mezi investory, které již zneklidnily zveřejněné údaje o odpisech investic do problémových hypoték ve výši 382,6 miliardy dolarů. Teď hrozí bankám další ztráty. V úpisech CDO se přitom angažovaly především americké banky Citigroup, Merrill Lynch a švýcarská UBS.
Problémem je přitom i to, že ratingové agentury selhaly. Například firma Bonaficius, kterou vytvořila Citigroup, zkrachovala. A to přesto, že většina cenných papírů v bilanci společnosti byla ohodnocena vysokými ratingy od společnosti S&P.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.