Záchrana tuzemských bank přišla daňové poplatníky od začátku 90. let na 236 miliard korun. Uvedl to v rozhovoru pro nové vydání časopisu Týden šéf České konsolidační agentury Zdeněk Čáp.
Celý rozhovor zde: Dvousetčtyřicetimiliardové minus
Konsolidační agentura spravovala špatné úvěry velkých bank a její výsledky vlastně představují účet za záchranu bankovních domů a tím i celou ekonomickou transformaci.
"Českou konsolidační agenturou proteklo zhruba 570 miliard korun špatných úvěrů, z toho 170 miliard představuje krach IPB," uvedl Čáp. "Bez započtení letošního roku činí ztráta České konsolidační agentury od roku 1991 celkem 236 miliard korun," doplnil.
Tuzemské banky rozpůjčovaly na začátku 90. let značné prostředky i na pochybné podnikatelské projekty, které skončily krachem. Peníze z bank v některých případech odplouvaly i skrze podvody, do nichž byli zapojeni rovněž zaměstnanci peněžních ústavů. Z kapes daňových poplatníků pak bankovní domy sanoval stát.
Záchrana Komerční banky, České spořitelny, Investiční a Poštovní banky, Agrobanky a ostatních peněžních ústavů nebyla úplně levná. Před lety ale v souvislosti s ozdravením celého bankovního sektoru padala ještě hrozivější čísla.
Rychlý růst tuzemské ekonomiky staví navíc sumu do jiného světla. Ještě na konci 90. let bylo 240 miliard nepředstavitelná suma. Konkrétně v roce 2000 by tato částka představovala jedenáct procent z ekonomického výkonu země, zatímco v minulém roce by podíl na hrubém domácím produktu byl pouze 7,5 procenta.
Necelý čtvrt bilion korun není závratnou sumou ani při srovnání s výší majetku největších tuzemských magnátů. Konkrétně náklady na sanaci bank jsou „pouze" dvojnásobkem majetku nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.
Největší část ztrát navíc připadá na pád Investiční a Poštovní banky, kterou tři dny po jejím krachu v červnu 2000 koupila Československá obchodní banka. Za veškerý majetek IPB se zaručil stát, takže problémové úvěry a ostatní aktiva převedla ČSOB do konsolidační agentury. „Z té celkové ztráty téměř polovinu tvoří dopad transakce IPB/ČSOB," dodává Čáp.
Celkové hospodaření ČKA ovlivní ještě několik operací, jejichž dopad bude vyčíslen na konci roku, žádné dramatické změny se však konat nebudou. Letošní ztrátu hodlá vedení ČKA dostat na úroveň okolo jedné miliardy korun.
Foto: archiv Týden