Bývalí členové družstva Včela podali dovolání k Nejvyššímu soudu ČR. Chtějí zvrátit rozsudky, které jim nedaly za pravdu ve sporu s miliardářem Radovanem Vítkem. Toho označují v dovolání jako zločince. Vítek nicméně nikdy nebyl odsouzen.
Spor se táhne od roku 1997, kdy Radovan Vítek družstvo Včela převzal pomocí hromadného náboru nových členů a následné změny stanov.
Družstevníci se domáhají toho, aby Nejvyšší soud ČR zvrátil rozhodnutí předchozích soudů a potvrdil, že všechna rozhodnutí, která učinil majitel realitní skupiny CPI Radovan Vítek po změně stanov družstva v říjnu 1997, jsou neplatná. Družstevníkům by to otevřelo cestu k odškodnění, které původně požadovali ve výši šest miliard korun. Nyní svůj nárok nevyčíslili.
Družstevníci v dovolání tvrdí, že nové stanovy "účelově a programově vytvořilo zločinné společenství několika osob pod vedením jistého pana Vítka".
Soud již v minulosti dal družstevníkům Včely zapravdu. V posledních rozsudcích se však Městský soud v Praze v roce 2011 a Vrchní soud v Praze letos přiklonily na stranu podnikatele Vítka. "Považujeme to za uzavřenou věc. Nebudeme se k tomu dále vyjadřovat," reagoval mluvčí skupiny CPI Jan Burian.
Družstvo Včela se po převzetí stalo základem Vítkovy realitní skupiny Czech Property Investments (CPI), která je dnes mnohonásobně větší. Majetek Včely byl v roce 1997 oceněn na tři miliardy a sedm set milionů korun, přičemž zhruba sto milionů korun generoval ročně z pronájmu.
Odškodnění od státu
Současně žádají družstevníci Dagmar Zvěřinová a Vladimír Havel náhradu škody za to, že soudy nesprávně postupovaly, když dovolily ukončit existenci Družstva Včela. Žádají od státu 1 162 941 korun. Sama Zvěřinová, která je nejviditelnějším bojovníkem za družstevníky, požaduje nadto po státu za soudní průtahy 550 tisíc korun.
"V tuto chvíli probíhá prvotní právní hodnocení. O žádostech rozhodne příslušný odbor ve lhůtě do 6 měsíců," řekla mluvčí Ministerstva spravedlnosti ČR Štěpánka Čechová.