Zájem o digitální měnu bitcoin i další takzvané kryptoměny roste v Česku i na celém světě. Shodli se na tom oslovení experti. Současně se zvyšuje počet míst, kde bitcoiny přijímají. Ve čtvrtek se k přijímání bitcoinů jako platební metodě přidal největší e-shop s počítači a elektronikou v ČR Alza.cz.
"Používání bitcoinu k obchodování nadále poroste. Bitcoin je totiž branou do světa kryptoměn, což je odvětví, které bude ještě několik let zažívat exponenciální růst," řekl Martin Šíp z projektu Paralelní polis. Význam bitcoinu a jeho technologie bývá podle něj často přirovnáván k významu samotného internetu. Šíp si myslí, že bitcoin má šanci se stát světovou rezervní měnou. "Je to proces, který se bude odvíjet příštích deset až dvacet let," poznamenal.
V ČR je nyní podle portálu Coinmap.org 200 míst, kde je možné bitcoin utratit. Na této mapě přitom navíc zdaleka nejsou všichni, protože se tam každý sám přidává dobrovolně, uvedl bitcoinový expert Karel Fillner, který vydává internetový magazín btctip.cz. Krok e-shopu Alza.cz považuje za významný přelom ve vnímání reálné použitelnosti digitálních měn v ČR.
Česko se svým příspěvkem k rozvoji ekosystému bitcoinu a obecněji kryptoměn nezaostává za světem, v některých ohledech jej dokonce po přepočtu na velikost populace předčí, doplnil analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Do bitcoinu podle něj v současnosti investují řádově desetitisíce Čechů.
Česko je pro bitcoin velmi významné, souhlasil Šíp. Je tu podle něj mnoho firem a lidí, kteří k vývoji bitcoinu přispívají značnou měrou. V Česku vznikl první společný bitcoinový "těžební důl" Slush pool, je tu výrobce první fyzické hardwarové peněženky Trezor a významný výrobce bitcoinových bankomatů General Bytes, připomněl.
Kovanda upozornil na to, že bitcoin před pár dny poprvé ve své historii přišel o nadpoloviční podíl na tržní kapitalizaci celého segmentu kryptoměn. Po většinu své historie, jež se začala psát počátkem roku 2009, představoval více než 90 procent. Ačkoli tržní kapitalizace bitcoinu překročila 30 miliard dolarů, na záda mu znatelněji začínají dýchat další kryptoměny, zejména Ripple (tržní kapitalizace 13,8 miliardy dolarů) a Ethereum (8,7 miliardy USD).
Růst tržní kapitalizace dalších kryptoměn vyvolává podle Kovandy otázky, zda není ohrožen samotný fundamentální zdroj růstu ceny bitcoinu z posledních let, totiž jeho vzácnost. Aktuálně je v oběhu 16,4 milionu jednotek bitcoinů, přičemž jejich počet je limitován 21 miliony jednotek. "Jestliže ovšem bude moci být bitcoin v praxi snadno nahrazován jinými kryptoměnami (Ripple či Ethereum), ale třeba i desítkami či stovkami dalších, efekt vzácnosti každé konkrétní kryptoměny, bitcoin nevyjímaje, se citelně sníží. Souhrnná nabídka kryptoměn totiž pak bude mnohonásobně vyšší," dodal.
Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky.