Kolem zlatodolu Roudný povede naučná stezka
13.04.2010 08:00
Historii zlatodolu Roudný na Benešovsku, který v minulém století patřil k nejvýznamnějším ve střední Evropě, připomene naučná stezka. Měla by být otevřena na konci letošního léta.
Vybuduje ji Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Vlašim, který na to dostal dotaci z programu Leader. Celkové náklady jsou kolem 1,3 milionu korun, řekl Karel Kříž z ČSOP Vlašim.
Evropská dotace podle něj pokryje 90 procent nákladů. Na stezku přispěje také správa Chráněné krajinné oblasti Blaník, jejímž územím povede část trasy. V okolí Roudného se zlato těžilo od středověku. Naučná stezka návštěvníky provede celou lokalitou zlatodolu a bude dlouhá kolem tří kilometrů. Historii těžby i přírodní zajímavosti regionu představí prostřednictvím deseti velkoplošných dřevěných tabulí ve tvaru výdřev, které kdysi zajišťovaly vstup do dolu.
"Stezka nebude bezbariérová, protože v členitém terénu se to nedá zvládnout. Větší část dolu je už navíc zarostlá lesem, obzvlášť jeho středověková část," dodal Kříž. Největší část nákladů proto podle něj půjde na úpravy cest a budování schodišť. V budoucnu by se měla stezka prodloužit až k tamnímu ústavu sociálních služeb. V jeho blízkosti se zachovaly zbytky bývalé báňské laboratoře, v níž se oddělovalo zlato od horniny.
Ochránci přírody chtějí laboratoř rekonstruovat a vybudovat u ní venkovní krytou expozici s dochovanými předměty, které se kdysi k těžbě používaly. "Jen rekonstrukce laboratoře ale bude stát tolik, co první část stezky, takže na to teprve budeme shánět peníze," dodal Kříž. Stezka kolem zlatodolu už kdysi vedla, byla ale zrušena.
ČTĚTE TAKÉ: Oslavy Prahy vyzdvihnou i výročí staroměstského orloje
V okolí Roudného se zlato těžilo už ve 13. století. Největší rozmach ale důl zaznamenal až na počátku 20. století, kdy se stal nejvýznamnějším zlatodolem ve střední Evropě. Anglická společnost, která ho tehdy provozovala, z něj vytěžila 5770 kilogramů ryzího zlata. Těžba ale postupně klesala a za hospodářské krize ve 30. letech byla nakonec zastavena. Šachta se znovu otevřela po druhé světové válce, ale koncem 50. let v ní byla těžba definitivně ukončena. Snahy o její obnovu v 90. letech byly neúspěšné.
Foto: Wikipedia.ord
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.