Bavorské Versailles
26.06.2006 00:00
Bavorské Versailles - tak bývá nazývána stavba Herrenchiemsee, která se nachází na jednom ze tří ostrůvků na jezeře Chiemsee. Právě toto působivé místo s alpskými kulisami si pro stavbu přepychového paláce vybral Ludvík II. Bavorský.
Zámek, nazývaný rovněž Herreninsel, měl demonstrovat okázalost německé monarchie a vyrovnat se svému zářnému francouzskému vzoru, protože návštěva Versailles změnila Ludvíkovi II. život. Přes veškeré přepychové vybavení však navštívil Herrenchiemsee pouze šestkrát a nikdy tam nespal.
Kukačky s Ludvíčkem
Na krále byl inteligentní a citlivý Ludvík II. korunován v roce 1846. Zpočátku se své panovnické role ujal s dychtivostí, ale netrvalo dlouho a Ludvík začal před skutečným světem vyplněným oficiálními setkáními utíkat do samoty. V ní se nechával unášet iluzemi o vlastním vladařství. Ke svému poustevnictví si nechával budovat nákladné kulisy. Herrenchiemsee, který se pro královskou kasu stal neuvěřitelnou zátěží, je jedním ze tří zámků, které Ludvík během své vlády vybudoval, světoznámý je i romantický novogotický zámek Neuschwanstein.
Herrenchiemsee nemělo být jen zmenšeninou Versailles. V některých ohledech proto jeho rozměry francouzský vzor přesahují. Průčelí je 103 metrů dlouhé a zdobí je 23 monumentálních oken. Zrcadlová síň byla dlouhá 75 metrů, což bylo o několik stop více než ve Versailles.
Soubor velkých apartmánů je vyzdoben ve stylu Ludvíka XIV. V Sále halapartníků spatříme vyobrazení Vjezd Krále Slunce do Arrasu, Triumf boha války Marta a obrázky z doby Ludvíka XIV. Uvidíme skříň, bohatě intarzovanou želvovinou a obkládanou zlacenou mědí, obrazy představující rodinu Ludvíka XIV., závěsy a potahy ze zlatem vyšívaného zeleného hedvábí a mnoho dalších skvostů. Téměř všechny lustry na zámku jsou z českého křišťálu. Ložnice svojí nádherou předčí i ložnici ve Versailles. Stěna je vyzdobena jemnou výšivkou - takzvanou malbou jehlou (provedení obnáší sto stehů na jeden centimetr čtvereční), bohatými dřevořezbami a štukováním zlaceným 24karátovým zlatem. Se samými nej se setkáme také ve velkém reprezentačním sále s obrovským stolem a křeslem uprostřed. Zajímavé jsou i bohatě zdobené hodiny, kde místo kukačky vybíhá malý Ludvíček. Osvětlení Zrcadlového sálu zajišťuje 52 stojanů a 33 lustrů s dvěma tisíci svíček. Stropní malby znázorňují hrdinské činy bohů a Ludvíka XIV.
V Porcelánovém kabinetu je vše z českého porcelánu - i obrázky v medailonech. V jídelním pokoji každého zaujme stůl se spouštěcím zařízením do nižšího patra, aby při stolování nebyl král rušen ani obsluhou. Nejcennější a nejpozoruhodnější je obrovský lustr s 18 rameny, vytvořený z míšeňského porcelánu. Další schodiště je jednou z 50 nedokončených místností. Následuje koupelna s vanou o objemu sedm tisíc litrů vody; její ohřev se zajišťoval topením pod mramorovou podlahou. Oblékárna se schody do ložnice v patře je vyzdobena vyřezávaným větvovím se zrcadly na stěnách. Ze stropu shlíží Neptun a od dveří Diana a Venuše.
Ludvík II. chtěl pro druhé i sám pro sebe zůstat záhadou, jak sám kdysi přiznal. Konec jeho života je spojen s duševní chorobou a s nuceným pobytem na zámku Berg. Záhadou zůstává i jeho smrt. Panovník, který o panování vlastně neměl nikdy skutečný zájem, byl 13. června 1886 za nevyjasněných okolností nalezen spolu se svým psychiatrem utonulý v Starnberském jezeře.
Projížďka po Chiemsee
Po prohlídce ostrova můžete pokračovat lodí po největším bavorském jezeře ledovcového původu na Fraueninsel - malebný ostrůvek s pozůstatky starých zdí a zachovanou věží bývalého ženského benediktinského kláštera, rybářskými domky a restauracemi se specialitami z ryb ze zdejšího jezera. Celý ostrov se dá obejít za hodinu. Třetí ostrůvek na jezeře Traueninsel není pro své malé rozměry upravován, ani využíván. Pokud vás projížďka po jezeře zaujme, můžete se vydat na další cesty do pobřežních přístavů Gstadt, Seebruck, Chieming a dalších zajímavých míst. Atrakcí zejména pro děti je jízda legendárním parním vlakem z let 1887 v Prienu z nádraží do přístavu a zpět.
* * *
TURISTICKÉ INFORMACE
K bavorskému jezeru Chiemsee se nejlépe dostanete vlastním vozem po trase Praha, České Budějovice, Salcburk a odtud po E52 ve směru na Mnichov. Po dvaceti třech kilometrech odbočíte na Prien. Délka této trasy je celkem 399 kilometrů.
Zámek je otevřen denně od 9 do 18 hodin (doba prohlídky je asi třicet minut) a cena vstupenky (vyjde na šest až jedenáct eur) zahrnuje prohlídku zámku, muzea Ludvíka II. Bavorského v přízemí zámku i muzea a galerie v klášteře. Odjezdy lodí se pohybují v intervalech 20 až 40 minut.
Zámek Herrenchiemsee se nachází necelou půlhodinu pěší chůze od přístaviště na ostrově; můžete ovšem k zámku jet i kočárem s koňským spřežením. Objekty bývalého kláštera nebyly výstavbou zámku a jeho zahrady dotčeny, nyní se v nich nachází hotel a muzeum.
WWW TIPY
• www.chiemsee.de - informace a aktuality na oficiálních turistických stránkách jezera Chiemsee
• www.chiemsee-schifffahrt.de - informace o lodní dopravě po jezeře včetně jízdního řádu
• www.herren-chiemsee.de - stránky ostrova s podrobnostmi o zámku Herrenchiemsee
Foto: Profimedia
Autor: Miroslav Urbánek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.