Příliš drahé Česko odrazuje turisty
24.07.2008 08:00 Původní zpráva
Největší krize turistického průmyslu od povodní v roce 2002. Tak hodnotí situaci se supersilnou korunou mluvčí Asoaciace cestovních kanceláří Tomio Okamura. "Pro zahraniční turisty jsme příliš drazí. Tento měsíc jsou meziroční poklesy tržeb pražských restaurací,obchodů a cestovních agentur v průměru kolem třiceti procent," odhaduje.
Podle něj silný kurz koruny dramaticky ovlivňuje cestovní ruch jako jedno z nedůležitějších hospodářských odvětví v Česku - pro cizince jsou náhle drahé nejen hotely, ale i restaurace a obchody. Nejhůře na tom prý jsou cestovní agentury zaměřené na zahraniční turisty:
"Katalogy pro další sezonu se připravují už během léta, aby se na podzim vytiskly a začal prodej zájezdů. Cestovní agentury musejí dávat do zahraničí ceny v eurech, a tak odhadnout kurz s přibližně ročním předstihem. Počítaly většinou s kurzem loňského léta (kdy se platilo za jedno euro asi 28 korun), nyní však od zahraničních cestovních kanceláří inkasují pouze 23 korun, což je hluboko pod jejich marží. Celé pobyty zahraničních turistů tak dotují ze svého nebo musí pro tento rok skončit," tvrdí Okamura.
Podle odhadů Asociace si totiž cizinec na den v Česku vyšetřil stejných sto euro letos jako před lety. Tehdy to ale znamenalo 3000 korun, teď jen 2300. Zdražilo se tedy o čtvrtinu, staré nešvary českého turistického průmyslu ale vesele bují dál: "Okrádání, kapsáři, klamavé směnárny, bezpečnost, taxi... Snad kdybychom se najednou "přes noc" stali bezpečnou, milou a zcela bezproblémovou destinací po vzoru například Rakouska, bohatší turisté by se zase začali vracet a svých peněz by za návštěvu České republiky nelitovali," domnívá se Okamura.
Cestovní ruch zaměstnává asi pět procent Čechů, což je asi 240 tisíc lidí. Loni utratili zahraniční turisté v ČR přibližně 115 miliard korun, z toho asi 80 procent v Praze.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.