Podzemí Vřídelní kolonády je opět přístupné
03.05.2008 09:19
Návštěvníci Karlových Varů se mohou od soboty opět vydat do podzemí Vřídelní kolonády, které bylo kvůli rekonstrukci už od loňského roku několik měsíců uzavřené. Náklady na obnovu a rozšíření ojedinělé prohlídkové trasy dlouhé několik stovek metrů si vyžádaly přibližně 19 milionů korun.
Novinkou na obnovené exkurzní trase je lávka umístěná přímo v korytě řeky Teplá. Lidé si také mohou detailně prohlédnout proces pokameňování v dvou nově vzniklých komorách, poznamenal ředitel Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád Milan Trnka. V komorách se kladou předměty na rošty a vřídelní voda je trvale zkrápí sedm až deset dní. "Přitom se voda ochlazuje a okysličuje. Díky tomu se na čemkoliv vytváří vrstvička uhličitanu vápenatého. Jeho typickou barvu mají na svědomí oxidy železa," uvedl.
Pokameněné předměty mohou v nové podobě přežít desetiletí a možná staletí. Nesmí ale upadnout na zem. To by se roztříštily na mnoho kousků. Zkamenění jim sice dává relativní nesmrtelnost, ale také velkou křehkost. "Na denní světlo putuje každoročně kolem 50 tisíc různých upomínkových pokameněných předmětů. Největší zájem je o karlovarské růžičky. Oblíbené jsou také amforky, vázičky nebo figurky zvířátek," řekl Trnka.
Divoké vývěry i vzácné bakterie
Kromě unikátního procesu pokameňování mohou návštěvníci podzemí vidět rovněž divoké vývěry termálních minerálních vod i vzácné bakterie a řasy žijící na povrchu omývaném touto vodou. Expozici doplňují sbírka sintrů a nerostů i potrubí zanesená těmito nerosty. "Nejdůležitější exponáty exkurzní trasy jsou označené pro lepší orientaci prosvětlenými skleněnými cedulkami," konstatoval ředitel.
Kromě trasy pod Vřídelní kolonádou provozuje správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád ve spolupráci s Řádem křížovníků s červenou hvězdou rovněž návštěvní trasu v podzemí sousedního kostela svaté Maří Magdalény. V tamní kryptě je k vidění například oltář Božího hrobu vytvořený s použitím vřídlovce a hrachovce, kostnice, biblický výjev ze zahrady Getsemanské, opět vytvořený s použitím vřídlovce, a také ukázku důmyslného založení této barokní stavby.
Foto: Profimedia, www.karlovy-vary.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.