V Holašovicích vyrostlo jihočeské Stonehenge
24.10.2008 08:00
Megalitický kruh z obřích kamenů vytvořil v jihočeských Holašovicích místní stavbař na svém pozemku pod lesem. Do vesnice UNESCO se tak už nejezdí jen za barokními selskými stavbami, ale i načerpat kladnou energii.
Psychotronicky pomocí virgule proměřil kruh začátkem října Pavel Kozák z Českých Budějovic, který se magickými místy zabývá. Našel nejsilnější energii ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem. "Je to výjimečné místo, v němž člověk může najít leccos pro svůj duchovní rozvoj a lze je využívat i jako doplněk léčby. Dokonce i obyčejný zvědavý turista tam může změnit třeba názor na krajinu a na svět," řekl.
ČTĚTE TAKÉ: Mystické Česko: 10 tipů na strašidelné výlety
Přitom původně nebyla lokalita u příjezdové silnice do Holašovic, z níž je dobře vidět třeba zámek Hluboká či Temelín, ničím zvláštní. Avšak soustava 25 žulových kamenů podle Kozáka vytvořila novou energii. Prvky v kruhu o průměru 30 metrů na sebe vzájemně působí, kamenný obr o hmotnosti 19 tun stojící opodál je nejvhodnější k meditaci. "Je to důležité místo a ještě bude," míní psychotronik.
"Keltové věděli, proč se tahat s menhiry"
Majitel louky Václav Jílek, jehož živobytím jsou i zemní práce, měl původně v úmyslu jen ukázat krásné kameny v krajině. Vyrůstal v době kolektivizace, kdy se rušily meze a velké kameny scelování polí vadily. Buldozery je většinou odhrnuly na kraj, kde zarostly. Jílek však jako kluk v těch místech pásl krávy a kameny měl rád, takže si je zapamatoval.
Úplně první ale vybagroval na návsi, protože vadil při sečení. Rozhodl se označit jím hranici svého pozemku. Pak se mu zalíbily další, postupně je shromažďoval několik let a pomáhali i známí a rodina. "Všechny kameny pocházejí z okolí do 15 kilometrů od Holašovic, takže k tomuto místu přísluší," shrnul. Zná jejich osudy i potíže při transportu. Na největší z nich si troufl až po roce a půl, mezitím mu ho zasypali haraburdím.
Nejdřív prý Jílek neměl tušení, co slovo menhir znamená. Nápad vytvořit novodobou megalitickou stavbu ale začal žít vlastním životem. Při úvaze, jak kameny umístit do krajiny, se stavitel obrátil na psychotronika Kozáka. Bál se totiž trapasu, aby neposkládal nesmyslný útvar. Navíc manipulaci s těžkými kusy žuly si bylo třeba předem důkladně rozmyslet. Už náročnost těchto staveb je podle Jílka důkazem, že Keltové museli mít velký důvod jim věřit, když se s nimi tak nadřeli.
Jihočeská magie
Pro holašovický útvar zvaný kromlech, což je okrouhlé seskupení jednotlivých vztyčených kamenů čili menhirů, se už vžil název jihočeské Stonehenge. Pro laiky je to nejsrozumitelnější přirovnání, ale Kozák upozorňuje, že mnohem vhodnějším příkladem je anglický komplex megalitických památek Rollright Stones.
Každopádně je to nová dominanta Holašovic, které byly dosud proslulé jen díky selskému baroku na návsi. Teď vábí i jiné návštěvníky, kteří přijíždějí se svíčkami, kamínky či bubínky. Pravidelně sem míří i někteří místní obyvatelé, například jednu ze sousedek zaujal hnědý kámen natolik, že se k němu chodí pomodlit. "Líbí se mi už jen to, že si tu člověk může fantazírovat. Některým připomínají tvary velrybu, koalu či Panenku Marii. S pohybem stínů se navíc mění atmosféra," popsal Jílek. Už teď se těší na první zdejší oslavu letního slunovratu.
DVD bude do konce roku
Mnohé turisty zaujme kamenný kruh už při příjezdu a udělají si neplánovanou zastávku. Pak se jdou zeptat do místního infocentra. "Hodně to zajímá i cizince, zrovna teď jsem tu měla Francouze, kteří se ptali, co si to vlastně vyfotili. Potřebovali bychom nějaké letáky, zatím jsem něco stáhla jen z internetu, ale to nestačí," řekla Oxana Semenová z infocentra. Podle Jílka by do konce roku mělo vyjít DVD, a to i v angličtině a němčině.
Holašovice jsou také oblíbeným cílem asijských turistů cestujících po místech UNESCO. I ti už začínají kromlech objevovat, ale prý se ostýchají vstoupit na cizí pozemek, tak si ho většinou jen zdálky rychle vyfotí. "Japonci mají vždycky málo času, ale i oni se určitě budou o toto místo čím dál víc zajímat, protože jsou velmi zvědaví," podotkla Semenová.
Foto: ČTK, Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.