Bezpečnostní agentura ABL, kterou založil a dříve vedl mecenáš Věcí Veřejných a ministr dopravy Vít Bárta, žádá omluvu od šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotky. Omluvit se má za své výroky o personálním propojení firmy ABL s vedením několika ministerstev, které označil za možné bezpečnostní riziko.
Firma tvrdí, že by měl uvedená tvrzení podložit důkazy. "V opačném případě nezbude naší společnosti nic jiného než se odstranění zásahu do své dobré pověsti domáhat prostřednictvím žaloby," uvedl předseda představenstva ABL Martin Refka v otevřeném dopise Sobotkovi.
K TÉMATU: Příliv lidí z ABL je velmi neobvyklý, přiznal premiér
Sobotka minulý týden vyzval premiéra Petra Nečase (ODS), aby zasáhl proti prorůstání soukromých firem do vedení ministerstev vnitra, školství a dopravy. Podle něj se při sestavování vlády a jmenování náměstků projevil vliv ABL, která je napojena na Věci veřejné. Uvedl, že Nečas nemůže tento problém ignorovat, pokud myslí boj s korupcí a klientelismem vážně.
"Firma přitom už dříve uvedla, že lidé, kteří v ní v minulosti působili a nyní zastávají vedoucí místa ve veřejné správě, nejsou v žádném vztahu ke společnosti ABL. Z tohoto důvodu nejde o žádné personální propojení ministerstev se společností ABL," zdůraznil Refka.
Ministr školství Josef Dobeš v agentuře ABL v minulosti pracoval. Ministr dopravy Bárta ji vlastnil, svůj podíl ve firmě však prodal bratrovi. Bárta navíc jmenoval svým ekonomickým náměstkem Martina Sýkoru, který rovněž dříve působil ve vedení ABL, a ministr Dobeš jmenoval svým náměstkem Kryštofa Hajna, také bývalého manažera společnosti. Ministr vnitra a šéf Věcí veřejných Radek John pak má za náměstka Michala Moroze, majitele jiné bezpečnostní agentury, jehož firmu navíc spoluzakládal někdejší důstojník komunistické Státní bezpečnosti Josef Zingl.
Také premiér Nečas označil množství nových lidí, kteří dříve působili v bezpečnostní agentuře ABL, na ministerstvech za neobvyklé.
Foto: ČTK