O úspěchu se nedalo mluvit od začátku, říká o kauze údajného trafikaření tří exposlanců za ODS známý advokát Tomáš Sokol. Šanci, že by se případ dostal až před soud, považuje už téměř za vyloučenou.
Kauza, která dostala Nečasovu vládu na kolena, otřásá už několik týdnů českou politickou scénou. Ve vazbě skončili exposlanci Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Iva Fuksa za to, že měli přijmout jako úplatek lukrativní posty ve firmách řízených státem výměnou za složení svého poslaneckého mandátu a tím průchodu vládního konsolidačního balíčku spojeného s důvěrou Nečasovy vlády. Za zprostředkování "obchodu" pak za mříže putovala i šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová a exnáměstek ministra zemědělství Roman Boček.
Velký zásah policie, několik lidí z politických kruhů končí v poutech. Monstrózní akci pod taktovkou olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana teď pokazilo na razanci úterní rozhodnutí Nejvyššího soudu. Na svobodu byli totiž propuštěni tři dosud stíhaní exposlanci. Jejich někdejší imunita je vyňala z trestního stíhání. "To rozhodnutí rozhodně představuje velmi zásadní zásah do konstrukce obžaloby nebo obvinění, které bylo postaveno na součinnosti tří poslanců a bez ní se toho podle mého názoru ti obvinění ani nemohli dopustit," řekl Televizi Barrandov advokát Tomáš Sokol.
Konstrukce v rozporu s právem
Pokud budou exposlanci vyňati z trestního stíhání, vyšetřování se tak značně ztíží, ne-li dokonce znemožní. "Už jsem viděl nejrůznější obžaloby, které budily útrpný úsměv. Myslím si, že pokud to půjde k soudu, tak to bude podobný případ. O úspěchu se podle mého názoru nedalo mluvit od začátku. Ta konstrukce byla podle mě v rozporu s právem. Ale v této chvíli už se zdá být zcela vyloučené, že to vůbec dají k soudu," soudí Sokol.
Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván je naopak přesvědčen, že se jeho týmu podaří osvobozené exposlance vrátit zpátky do hry. Trafikaření se totiž podle něj exposlanci dopouštěli i mimo sněmovnu, kde už je nechrání poslanecká imunita, na kterou se odkázal soud. Teď věří, že Nejvyšší soud své rozhodnutí ještě přehodnotí.
Chybějící důslednost
Na to konto Sokol pro Televizi Barrandov komentoval i určitou nepřipravenost obžaloby na variantu, která s rozhodnutím soudu nastala. "Vyjdu-li ze striktnosti, se kterou orgány činné v trestním řízení požadují po představitelích obchodních společností, primátorech a ministrech, jaké podklady si měli vyžádat a jak měli být důkladní, než vydali nějaké rozhodnutí, tak v tomto případě bych předpokládal, že měli důkladné analýzy ústavně právní problematiky toho problému. Pokud je neměli, tak se chovali způsobem, který vytýkají jiným," opřel se do žalobců advokát.
Tomáš Sokol je jako advokát bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondřeje Páleníka v kauze Nagyová také zainteresován. Vyšetřování možného zneužití vojenské rozvědky, které si Nagyová údajně objednala na sledování Radky Nečasové či svých podřízených, ale s případem trafikaření bývalých poslanců za občanské demokraty nesouvisí.