Advokáti se už brzy navléknou do stejnokrojů. Taláry jim předepisuje novela zákona o advokacii, kterou v červnu projedná vláda. Do dvou let si tak obhájci budou muset z vlastní kapsy obohatit repertoár šatníku.
Kufřík a spis. K této povinné výbavě advokáta přibude do dvou let ještě obal s úředním rouchem. Právní zástupci totiž budou muset před vstupem do soudní síně přes hlavu přetáhnout talár. Buď vlastní, anebo erární.
Povinný dres si přitom advokáti na ministerstvu vyžádali sami. „Zvedne to důstojnost obhájců u soudu," vypočítává výhody, proč talár obléci, mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. Právní zástupci obžalovaných totiž chodí jako jediní k soudu v civilu. Jejich pozice je tak prý u soudu oslabena oproti soudcům a žalobcům, kteří talár mají. A je zde ještě jiný argument: svědci si prý obhájce často pletou s obžalovaným.
Jenže ne všichni obhájci krok České advokátní komory vítají. „Jsem z toho rozpačitý. Nepřipadá mi to vůbec praktické," hodnotí zavedení povinné uniformy právník Karel Brückler. Jako trestní advokát totiž musí za den oběhnout i několik soudů. Představa, že kromě tlustých, často i několik kilogramů vážících spisů bude nosit ještě těžký talár, je pro něho děsivá. Obdobně smýšlejí i jiní advokáti, které TÝDEN oslovil. „Nadšený z toho nejsem, nevím, jestli zmačkaný kus látky přidá někomu na důstojnosti, obzvlášť pokud se budeme muset převlékat na chodbě," říká Jiří Teryngel.
Taláry v Evropě |
Ve většině evropských zemích advokáti taláry nosí. Pouze ve Finsku, Chorvatsku, Lichtenštejnsku a Řecku úřední šat nepoužívají. V Anglii, Německu, Francii, Španělsku, Portugalsku, Lucembursku, Litvě či Slovinsku jsou taláry povinné při všech druzích slyšení. V Anglii pak kromě roucha musí právník nosit i paruku. V jiných zemích se povinnost oblékat talár týká pouze soudů vyšších instancí. To je případ Itálie, Rakouska, Severního Irska nebo Malty. Ještě volnější úpravu má Švédsko: nošení taláru je zde dobrovolné; pouze pokud jede advokát k mezinárodnímu soudu, musí si stejnokroj obléci. Od roku 2005 musejí před soudem vystupovat v uniformě také slovenští advokáti. |
Oproti soudcům a žalobcům, kteří mají v soudních budovách kanceláře, kde taláry odkládají na věšák, si totiž advokáti budou muset oděv nosit s sebou. „Chceme se dohodnout se soudy, aby nám dali k dispozici místnost na převlečení," rozptyluje obavy Chaloupková. Zároveň hodlá kolegy z justice přesvědčit, aby měli u soudu vždy k dispozici jeden erární exemplář pro případ, že si advokát vlastní talár zapomene.
O tom, zda bude advokátní talár obdobou soudcovského, či půjde o úplně originální návrh, se budou advokáti ještě přít. „Barva, střih, vzor, materiál, to vše teprve vzejde z diskuse," říká Chaloupková. Česká advokátní komora se chystá oslovit firmy, které mají s šitím talárů zkušenosti. „Požádáme je o návrhy a ty pak advokátům předvedeme třeba na módní přehlídce," plánuje. Model, který bude mít na přehlídce největší ohlas, pak komora hromadně nakoupí.Alespoň v jednom má komora jasno: advokátům chce poskytnout kompletní servis. Na objednávku tak právníkům přijde až do kanceláře profesní oblek včetně cestovního obalu. Zaplatit si ho ovšem budou muset sami. „Financování ještě není dohodnuté, lze ale předpokládat, že něco uhradit budou advokáti muset," odhaduje Chaloupková.
Tradice ožívá
Novela zákona o advokacii, kterou sepsalo ministerstvo spravedlnosti, půjde do vlády letos v červnu. Pokud vše půjde hladce, uniformovaní advokáti by se na soudech mohli objevit už na přelomu let 2009 a 2010.
Kdo bude ze zákona muset roucho obléci, zůstává otevřené. „Jak bude vypadat konečná podoba návrhu, je v současnosti vzhledem k připomínkovému řízení nejasné," říká Jakub Stadler z ministerstva. „Počítá se s tím, že talár bude povinný v trestních věcech. Jeho přesné použití však bude určovat až stavovský předpis," dodává. Komora si představuje, že nošení „hábitu" by se týkalo kromě trestních advokátů zřejmě také soudů vyšší instance. Naopak právníky, kteří zastupují klienty v občanských sporech, by měla povinnost nosit hábit minout.
Taláry neobléknou čeští advokáti poprvé. Používali je už za Rakouska-Uherska a také v meziválečné éře. Teprve komunistický režim jim úřední roucho zatrhl. Zbytečně totiž zdůrazňovalo roli advokáta v soudní síni.
Foto: Profimedia.cz