Chovají se jako prasata, to nám usnadňuje práci. Těmito slovy bývalý šéf zahraniční rozvědky Karel Randák pro on-line deník TÝDEN.CZ popisoval, jak se dostal k interním smlouvám, za nimiž stojí advokátní kancelář Šachta&Partners. Reakce je stejně tvrdá. "Činnost Randákovy skupiny nabývá protistátního charakteru," tvrdí vedoucí právník zmiňované kanceláře David Michal. Hovoří o tom, jak s Randákem vede otevřenou válku. Propukla poté, co Nadační fond proti korupci, s nímž generál ve výslužbě spolupracuje, zveřejnil informace, podle nichž klienti advokátní kanceláře "vyváděli" polovinu z ceny každého lístku v pražské MHD přes firmu Cokeville na Panenských ostrovech k podnikateli Ivu Rittigovi.
Advokátní kancelář Šachta&Partners založila iniciativu Vaše svoboda. Není pro vás bývalý šéf zahraniční tajné služby Karel Randák důležitější než proklamovaná svoboda?
Chtěli bychom, aby naše činnost měla obecnější platnost. Musí skončit skandalizovaní jen proto, že si to nějaký generál ve výslužbě usmyslí. Nejsme zaměření jen proti Karlu Randákovi, ale skupina pana Randáka je tak společensky nebezpečná, že jde o jeden z našich primárních cílů. Prostě chceme rozkrýt, co jsou zač, čím se živí, kdo je platí a od koho dostávají zadání. Když pak lidi uvidí červenou fabii, v níž sedí paní Darina Rochlová, dají si pozor, protože výrazně narůstá pravděpodobnost, že je sleduje nebo odposlouchává. V této zemi by neměly pracovat soukromé tajné služby a soukromá policie.
Vaše iniciativa vystupuje proti "fízlování". Na webu ale máte fotografie údajných Randákových spolupracovníků, které ze sledování prokazatelně pocházejí. Proč se těch metod sami nezříkáte?
Jsme advokáti, nikomu za ty věci neplatíme ani si nikoho nenajímáme. Jen jsme zvedli to téma - kdo máte informace, dejte nám je. Nebojím se totiž říct, že činnost té skupiny nabývá protistátního charakteru. Nezveřejňujeme ale nic, co by bylo zásahem do soukromí.
Delší dobu naznačujete, že si protikorupční fond počíná při shánění materiálů nezákonně. Máte důkazy?
Ano. Shromažďujeme je. Podle informací, které máme, jsou schopní sehnat výpisy z telefonních účtů, monitorovat telefonní hovory a veřejným tajemstvím je, že používají takzvanou Agátu, přístroj na odposlechy. Provádějí sledování lidí a je pravděpodobné, že se zabývali Alešem Hušákem v době, kdy se válčilo o Sazku. Informace se k nám sbíhají, postupně je budeme předávat orgánům státní správy. Teď se mu to bude dělat špatně, protože už se o něho zajímá veřejnost.
Randák tvrdí, že po něm jdete. Má pravdu?
Ano, jdeme po něm, ale protože chceme, abychom mohli zveřejnit co nejvíc o jeho špinavém způsobu práce. Nenajímáme žádné agentury, jsme jen příjemci informací.
Co když vaší iniciativě nejde o svobodu, kterou má v názvu, ale jen o ochranu byznysu a vašich klientů?
Náš byznys je poskytování právních služeb. Pan Randák se snaží naši činnost poškodit. To je pravda. Z bývalého ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka a podnikatele Iva Rittiga se pozornost přenesla na všechny, kteří mají s naší kanceláří něco společného. Černá díra se prostě dnes jmenuje Šachta&Partners.
Podsouváte protikorupčnímu fondu, pro nějž Randák pracuje, nekalé úmysly?
S protikorupčním fondem pan Randák manipuluje. Hraje si s nimi jak s malými dětmi a využívá naivity některých lidí z fondu. Upřímně chtějí bojovat proti korupci a já jim v tom fandím. Nechali se nasměrovat proti našim klientům a nakonec proti nám. On jako bývalý zpravodajec skvěle používá termíny. Termín vyvádění. To není krádež, korupce, fiktivní plnění - nemá to žádný meritorní obsah a všichni to po něm opakují. Podobně termín propojení. Kdybych šel do důsledků, je propojený každý s každým. Například primátor Svoboda s polovinou Prahy, protože byl jako gynekolog u spousty porodů.
Protikorupčnímu fondu se povedlo zmapovat cestu peněz z pražského dopravního podniku k podnikateli Rittigovi. Vaše advokátní kancelář dodala potřebné smlouvy. Proč se raději nesnažíte vyvrátit tyto skutečnosti?
To je právě ono. Vzali smlouvy týkající se jízdenek, potom vzal smlouvy týkající se pana Rittiga a společnosti Cokeville. Ty ale s dopravním podnikem vůbec nesouvisely. Nedá se říct, že by dokumenty zfalšoval, ale ukázal z nich jen něco. A propojil dva obchodní případy dohromady. Jen si vezměte, že vzal smlouvu z jednoho roku, další z roku předchozího a řekl, že jde o tutéž věc. Stačí uspořádat jednu tiskovou konferenci, říct, že máte důkazy o brutální korupci, a rázem máte skandál na světě. Nikdo ale neudělal audit, který by ukázal, jestli je částka zaplacená dopravním podnikem za jednu jízdenku nízká nebo vysoká. To všechno zapadne.
Už dřív jste obvinil protikorupční fond, že ukradl privátní dokumenty. Pan Randák má jednodušší vysvětlení: dostal je od některého z vašich zhrzených spolupracovníků. To zní pravděpodobně, ne?
My už víme, odkud ty materiály má, a máme to poměrně přesně zdokumentované. Konkrétně to ale popisovat nemůžu, protože bych ohrozil vyšetřování té věci.