Aféra Plzeň: ožila i kauza katarského prince. Kdo lže?
15.10.2009 18:00 Původní zpráva
Kvůli aféře na plzeňských právech se boří dávná přátelství a ožívají třaskavé případy z minulosti. Může za to kauza katarského prince Hámida bin Abdal Sáního. Na základě odborného posudku tehdejšího děkana práv v Plzni Milana Kindla byl princ vydán do Kataru, ačkoli byl v létě 2005 nepravomocně odsouzen za sexuální styk s mladistvými dívkami. Bývalý děkan se nyní brání, že expertizu za něj vypracovali kolegové.
"Byla to tehdy úžasná záležitost. Ministerstvo spravedlnosti nám napsalo, ať uděláme posudek, nejlépe do druhého dne. A protože jsem nechtěl být za blbce, trestní právo přece jen moc nedělám, zvedl jsem telefon a zavolal profesorovi Šámalovi na Nejvyšší soud a panu doktorovi Baxovi na Nejvyšší správní soud. V podstatě mi to nadiktovali," zavzpomínal v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Kindl.
Tehdy byl ještě děkanem na plzeňské právnické fakultě, zároveň působil i na Ústavu státu a práva (v souvislosti s nynější aférou už všechny posty - vyjma advokátské praxe - opustil). "Byli jsme ještě celkem kamarádi. Oba se mi tak smáli, že to neumím," dodává Kindl.
ČTĚTE TAKÉ: Katar poslal verdikt o princi Sáním. Obnoví Češi proces?
Nechci vstoupit do sporu o mafii, vzkazuje katarský princ
Kauza katarského prince v bodech |
* člen katarské královské rodiny Sání byl v létě 2005 nepravomocně odsouzen za sex s nezletilými a mladistvými dívkami ke 2,5 roku vězení * soud vynesl verdikt přesto, že tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání Sáního do Kataru * tamější orgány však vůbec nepodaly na prince obžalobu; pražský městský soud bude proto zřejmě pokračovat v jeho stíhání |
Jenže. Po pěti letech se ani Baxa, ani Šámal k poradě při sestavování posudku v dodnes nevyřešené kauze neznají.
"Pro mě je to naprosto nová informace. Posudek a jemu? Ne, proboha vůbec," kategoricky popírá Kindlovu verzi předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.
"Nikdy jsem neviděl žádné listiny. Vždyť to bylo někdy dávno. Navíc, já na to mám názor možná i opačný. Nebyl důvod, abych mu nějak radil, teprve z médií se dozvídám, že to dělal on. Určitě bych to neřešil jen tak po telefonu," odmítá Baxa, že by byť i jen konzultoval vyznění posudku.
A stejně razantně popřel jakoukoli spolupráci i Pavel Šámal, soudce Nejvyššího soudu a autor novely trestního zákoníku. "Ne, o tom vůbec nevím, že bych se na tom měl nějak podílet," říká Šámal.
ČTĚTE TAKÉ: Kauza Plzeň: fakulta porušovala vlastní vyhlášku
Kauza Plzeň: kdo také získal malý doktorát
Připouští, že se k vydání prince tehdy vyjadřoval, že by Kindlovi radil, odmítá. "Mohl vycházet z nějakého mého stanoviska, to je tak všechno, čím jsem mu mohl nevědomky posloužit. A už mě to přestává bavit. Jestli mě chcete nějak dehonestovat, tak upozorňuji, že jsem stál na opačné straně než pan Kindl," argumentuje Šámal.
Ovšem to není úplně pravda. Alespoň ministerstvo spravedlnosti, ještě v čele s Pavlem Němcem, v roce 2005 hájilo svůj postup s tím, že mají "zelenou" od tehdejšího náměstka Vladimíra Krále a právě soudce Šámala. "Tito odborníci potvrdili, že rozhodnutí ministra je zcela v souladu se zákonem," uvedl někdejší mluvčí ministra a současný PR poradce ČSSD Petr Dimun.
Agentuře ČTK tehdy zaslal údajné Šámalovo vyjádření. "Zákonem je ministerstvu spravedlnosti dána pravomoc předat trestní řízení jinému státu. Tento úkon je možné učinit přímo na základě rozhodnutí ministra. K rozhodnutí ministr žádný návrh ani předběžný souhlas jiného orgánu nepotřebuje."
Po čtyřech letech si však na podrobnosti Dimun nepamatuje. "Ty události jsou staré a já nemám fenomenální paměť," odepsal on-line deníku TÝDEN.CZ v SMS zprávě.
Foto: ĆTK a archiv TÝDNE.CZ
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.