Akreditační komise: Plzeňská práva pět let nerozvíjela vědu

Domácí
8. 2. 2012 12:13
Proti rozhodnutí akreditační komise organizují studenti fakulty protestní akce.
Proti rozhodnutí akreditační komise organizují studenti fakulty protestní akce.

Plzeňská práva nemají dostatek profesorů a docentů, většina jich navíc učí i jinde. Škola také nerozvíjela vědu, za posledních pět let se na fakultě nepracovalo na žádném výzkumném projektu. S těmito výtkami přišla Akreditační komise ve zveřejněném stanovisku.

Komise neprodloužila Fakultě právnické Západočeské univerzity (ZČU) akreditaci magisterského programu po 31. říjnu 2012. Ministerstvo školství musí do 30 dnů vydat konečné rozhodnutí, v případě akreditací ale nemůže jít proti stanovisku komise. Škola si pak může podat takzvaný rozklad. Studenti už si stěžují u Ústavního soudu.

"V současnosti není dostatečně zabezpečeno trestní právo, pracovní právo, římské právo a teorie práva pro uskutečňování pětiletého magisterského programu," konstatovali komisaři. Z deseti garantů hlavních předmětů dva pracují na více než 1,75 úvazku, v oboru římského a finančního práva a práva sociálního zabezpečení na fakultě nepůsobí žádný profesor nebo docent. Věk dalších dvou garantů by pak v případě udělení akreditace přesahoval 75 let. "Ani jeden z nich nepůsobí výlučně na plzeňské fakultě, nýbrž své nasazení dělí mezi fakultu a jiné pracoviště," upozornila komise.

Rozhodnutí o neprodloužení akreditace je tak prý reakcí na "dlouhodobě vykazovanou neschopnost koncepčně řešit problémy v personálním zabezpečení výuky a s tím související odborné a vědecké činnosti". Ani jeden garant neměl za posledních pět let odbornou studii či knihu uveřejněnou v zahraničí, žádný z profesorů a docentů také v posledních pěti letech nerealizoval na fakultě výzkumný projekt.

Vedení ZČU ale tvrdí, že práva mají kvalitní personální zabezpečení výuky, a chce rozhodnutí komise odvrátit. Chtějí se kvůli tomu sejít s ministrem školství. Případné zrušení fakulty by postihlo 1060 studentů magisterského studia a 150 bakalářů, kteří by zřejmě mohli dostudovat, ale škola by už nepřijala další. Ministr školství Josef Dobeš (VV) se na pondělní tiskové konferenci nechal slyšet, že v takovém případě by se ministerstvo spolu se školou o studenty postaralo. Pravděpodobně by byli převedeni na právnické fakulty v Praze, Brně a Olomouci.

Stížnost k Ústavnímu soudu

Proti stanovisku Akreditační komise už plzeňští studenti podali stížnost u Ústavního soudu. Domnívají se, že jsou trestáni za chyby jiných, tedy za aféru s rychlostudiem, opsanými pracemi i podivným přijímacím řízením. Aféra vyšla najevo v roce 2009. Od té doby fakulta prochází reformním procesem.

Zatím není zřejmé, který ústavní soudce se bude stížností zabývat. "Jelikož věc dosud nebyla indexována a přidělena soudci zpravodaji, nemohu poskytnout další informace," uvedl mluvčí soudu Vlastimil Göttinger. Student Jakub Sivák v pondělí řekl, že stížnost podalo pět jeho kolegů.

Výsledek ani délku rozhodování Ústavního soudu nelze předjímat. Nejčastěji však soudci rozhodují v řádu měsíců od podání stížnosti. Je možné, že pokud bude stížností více, spojí je soud ke společnému projednání. Obecně platí, že stěžovatel musí před podáním stížnosti vyčerpat všechny jiné možnosti obrany. Stěžovatel by také měl prokázat, že právě napadené rozhodnutí přímo zasáhlo do jeho základních práv.

Poté co akreditační komise zpracuje podrobné stanovisko, musí ministerstvo školství do 30 dnů vydat rozhodnutí o dalším osudu fakulty. Pokud však komise akreditaci neprodlouží, ministerstvo už nemůže. Vedení Západočeské univerzity (ZČU) i její senát chce rozhodnutí komise zvrátit a vyzvalo ke schůzce ministra školství Josefa Dobeše (VV).

Plzeňští studenti se domnívají, že jsou trestáni za chyby jiných, tedy za aféru s rychlostudiem, opsanými pracemi i podivným přijímacím řízením. Aféra vyšla najevo v roce 2009. Od té doby fakulta prochází reformním procesem, který se však akreditační komisi nezdá dostatečný. Fakultě vyčítá hlavně to, že nedokázala vytvořit stabilní a kvalifikovaný sbor vlastních akademiků.

Před fakultou práv se sešly stovky studentů

Studenti se s tím nechtějí smířit a ve středu po poledni zahájili před právnickou fakultou protestní shromáždění. Na škole se objevil transparent s velkým nápisem "Zůstaneme". Desítky mladých lidí skandují hesla jako "Chceme rovná práva" nebo "Máme čisté ruce". Během odpoledního programu mimo jiné promluvil i plzeňský biskup František Radkovský, který studentům vyjádřil podporu.

Děkan fakulty Jan Pauly shromáždění ukončil nečekaně. Vypustil bílou holubici jako pozdrav ministru školství Josefu Dobešovi. "Všude říkejme, že naše škola není výrobna diplomů zadarmo. Jsem na vás hrdý," řekl Pauly několika stovkám studentům, kteří i přes mrazivé počasí před školou přišli.

 

Autor: - pim -, ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Dva turisté na Trutnovsku našli zlatý poklad, ležel v zemi několik desítek let

Domácí
25. 4. 2025

Požár plastů u Rynholce je uhašen, hasiči budou skládku týden kontrolovat

Domácí
25. 4. 2025
Důvod sporu o peníze začal sporem ČSSD o Lidový dům

Sociální demokraté nemusí platit půl miliardy ve sporu s mrtvým právníkem

Domácí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ