Aktivisté napadli Drábkovy smlouvy, jde o stamiliony

Domácí
4. 4. 2012 06:30
Jaromír Drábek.
Jaromír Drábek.

Nadační fond proti korupci hraje o 700 milionů korun. Právě tolik podle jeho zjištění ještě nestačilo ministerstvo práce utratit za nový informační systém pro výplatu sociálních dávek. Podáním u antimonopolního úřadu chtějí aktivisté dosáhnout toho, aby se zastavilo plnění sporných smluv a aby stát zachránil alespoň poslední peníze, které zbyly ze zakázky za dvě miliardy korun.

Už několik týdnů se Nadační fond proti korupci strefuje do ministerstva práce a sociálních věcí. Resortu pod vedením Jaromíra Drábka (TOP 09) vytýkají, že na nový informační systém pro výplatu sociálních dávek nevypsal výběrové řízení. Klíčovou roli převzal člen správní rady fondu Radim Jančura. Jeho firma Student Agency napadla zakázku zadanou ministerstvem práce u antimonopolního úřadu (ÚOHS).

"Nový zákon umožňuje, aby potenciální soutěžitel hodil do zakázky vidle," uvedl Jančura. "Moje společnost je také softwarová firma. Její webové aplikace používají statisíce lidí. Kdyby byla vypsaná řádná zakázka, mohli jsme se do ní přihlásit. Ministerstvo nám tu možnost vzalo," vysvětloval Jančura důvody, proč jménem své firmy poslal v úterý ráno na ÚOHS dopis, v němž žádá zastavení dvoumiliardové zakázky.

Podle odhadů fondu se ministerstvo v utrácení činilo a od léta, kdy podepsalo patřičné smlouvy, už stihlo utratit většinu ze dvou miliard korun. Pokud by antimonopolní úřad vyhověl Jančurovu podnětu, stát by ušetřil 700 milionů korun, které podle odhadu fondu ministerstvo ještě nestačilo utratit. Odstartovaný proces by mohl vést i k tomu, že firmy zúčastněné v projektu vrátí vše, co za projekt inkasovaly.

Fond šel ve svých propočtech ještě dál: Drábek si podle něj mohl ušetřit prakticky celé dvě miliardy korun. Stačilo, aby namísto nákupu nového systému rozvíjel ten starý, což by údajně přišlo maximálně na desítky milionů korun.

I kdyby se ministerstvo z nějakých důvodů rozhodlo, že modernizace nestačí, nemuselo podle fondu tolik utrácet. Experti, s nimiž fond spolupracuje, spočítali, že projekt s rozpočtem dvě miliardy by rozumnější hospodář pořídil jen za pět set milionů korun.

Z Drábkových smluv, které už dříve fond zveřejnil, totiž vyplývá, že na nákup softwaru použilo ministerstvo pouhých 300 milionů a zbytek ze dvou miliard údajně účtuje jako "konzultace". Stamilionové konzultace prý ministerstvo "nakoupilo" během několika měsíců. Součástí "konzultací" jsou i dodávky výpočetní techniky. "Jde o nejhorší případ korupce," řekl zakladatel fondu, finančník Karel Janeček. "Stát z každé investované koruny dostane zboží za pouhý dvacetník. Zbytek jde neznámo kam. Jestli peníze utekly do firem, nebo ministru Drábkovi do kapsy, je v tomto případě úplně jedno."

Protikorupční fond se nespokojil pouze s podáním k ÚOHS. Apeluje také na zahraniční centrály společností Fujitsu Siemens a Microsoft, které zaštiťují spletenec dalších firem zapojených do zakázky. "Ty firmy se na lokální úrovni podílejí na korupčním chování. Jejím generálním ředitelům jsme poslali dopisy, aby si ve svých pobočkách v Česku udělali pořádek," uvedl Stanislav Bernard, člen správní rady protikorupčního fondu.

Drábkovy výmysly

Bývalý šéf rozvědky Karel Randák v úterý zveřejnil materiály, které podle něj usvědčují ministra práce Jaromíra Drábka ze lhaní.

Drábek: "To není jeden systém, to je několik modulů a všechna ta výběrová řízení na webu MPSV jsou." (TV Prima, 15. 1. 2012)

Randák: Žádné výběrové řízení se nekonalo, tedy nemohlo být zveřejněno.

Drábek: "Usnesení vlády zavazuje všechny resorty, aby respektovaly tuto rámcovou smlouvu." (ČT24, 20. 2. 2012)

Ministerstvo vnitra: "Pokud se úřady rozhodnou využít nabídky jiných společností, tato smlouva jim v tomto postupu nijak nebrání." (tisková zpráva ministerstva vnitra z roku 2008)

Poznámka: Rámcovou smlouvu se společností Fujitsu Siemens na dodávku programů společnosti Microsoft podepsalo ministerstvo vnitra. Obří zakázka za dvě miliardy korun bez výběrového vznikla tak, že se k ní ministerstvo práce bez výběrového řízení připojilo.

 

Z dopisu ministerstva práce: "Neopatrnou publicitou by byla narušena, ne-li neodvratně poškozena, krizová infrastruktura státu." 

Drábek o pár týdnů později: "Aspoň se ukáže, jaká je realita. Ukáže se, kdo lhal a kdo mluvil pravdu ohledně smluvních stran nebo cen." (Parlamentní listy, 22. 3. 2012)

Poznámka: Jde o spor protikorupčního fondu a ministerstva práce, zda resort zveřejní smlouvy, na jejichž základě se připojilo k rámcovým smlouvám ministerstva vnitra a rozjelo projekt za dvě miliardy korun.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ