Nebezpečný metanol zabil v Česku už takřka tři desítky lidí, zhruba desetkrát tolik jich však ročně zemře na otravu obyčejným alkoholem. Vláda ve středu představila soubor opatření, kterými chce bojovat proti trhu s černým alkoholem. Podle vládního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila se ovšem stát musí problematikou lihovin zabývat obecně.
"Osvětová kampaň je potřeba, ale na všechen alkohol, nejen na metanol. To je něco, co jsem také psal panu premiérovi," zhodnotil Vobořil v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ jedno z opatření chystaných kabinetem premiéra Petra Nečase. Podle vlády by v budoucnu mohly lihoviny například prodávat pouze obchody s koncesí nebo by se do trestního zákoníku mohl vrátit paragraf o nelegální výrobě alkoholu.
Co jako protidrogový koordinátor říkáte na opatření, kterými se vláda rozhodla bojovat s nelegálním alkoholem, například že chce pro prodej lihovin zavést koncese?
Ještě jsem nečetl zápis z jednání vlády, ale hned v prvé řadě je pro mě důležité, že se vláda tématem alkoholu vůbec zabývá a chce ho řešit. Co se týče zavádění koncesí, cestou licencování se vydaly země jako Velké Británie nebo Kanada a vcelku jim to zafungovalo, takže vůbec není od věci toto prozkoumat v České republice. Osobně ale hlavně prosazuji prevenci.
Takže by měl stát občany od alkoholu hlavně odrazovat?
Jsem přesvědčený, že je důležité vše, co bude mít preventivní charakter a kde se bude komunikovat s veřejností a rizikovými cílovými skupinami, jako jsou mladiství. Alkohol je dnes neoddělitelný od všech návykových látek. Podle posledních studií je dokonce jednou z iniciačních drog, protože užívání drog je napojené na noční život a zábavu. Alkohol už není jen věc subkultury.
Sám jste premiéru Nečasovi předával ohledně kontroly alkoholu nějaké návrhy. Oč se jednalo?
Jedna ze stěžejních věcí, o které jsme se bavili, je novela zákona, která se zabývá naléváním a dostupnosti alkoholu nezletilým, kterou mám teď na stole. Také by bylo dobré vygenerovat nějaké prostředky na stabilní preventivní komunikaci s cílovými skupinami, přičemž nemusí jít o velké částky. Dál se chci bavit kompetencích Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky, možná by bylo dobré zvýraznit roli ministra zdravotnictví. Rovněž je potřeba přenést do oblasti alkoholu systém včasného varování, tedy skupinu nejrůznějších odborníků, která je napojená na evropský systém, a když se vyskytne problém typu metanol, už je sladěná a automaticky pracuje. Pak lze často i předejít tomu, aby se nějaká epidemie rozběhla.
Zůstaňme u prevence. Jak by měla konkrétně vypadat? Máte na mysli třeba nějakou kampaň ve školách?
Školy jsou jedno z míst, ale není to to jediné. Paradoxně se už asi rok pokouším vytvořit projekt, na který se snažím získat prostředky z evropských sociálních fondů. Už se to přesunulo z ministerstva školství na ministerstvo práce a sociálních věcí, možná je čas, abych se dohodl s ministerstvem zdravotnictví. Jde o projekt zaměřený na několik cílových skupin. Hlavní skupinou jsou dospívající, ale chceme se zaměřit třeba i na prodejce alkoholu, protože situace, kdy mají mladí lidé vcelku dostupný alkohol, je i záležitostí celého nastavení ve společnosti.
Čím si vysvětlujete, že Češi obecně hodně holdují alkoholu?
To je tím, o čem už jsem mluvil, tedy celkovým nastavením společnosti, která je k alkoholu tolerantní. Zadruhé se dlouhodobě se v této oblasti nedělá žádná prevence. Až poslední dva roky o tom začínáme mluvit a to hraje velkou roli. Je to podobné problematice HIV. V devadesátých letech se hodně dělaly preventivní kampaně, lidé byli v této věci vzdělaní a HIV bylo v populaci vcelku na nízké úrovni. Poslední léta se nedělá nic a počet nakažených stoupá.