Alkoholiků je v <span>Česku dvakrát víc,</span> než se myslelo

Domácí
9. 3. 2010 19:58
Alkoholiků bude více, než se myslelo.
Alkoholiků bude více, než se myslelo.

Alkoholiků bude více, než se myslelo.Alhoholiků je v Česku víc, než se myslelo. Podle nových průzkumů psychiatrů se v tuzemsku nezřízenému pití oddává na sedm set tisíc lidí. To je dvakrát více, než psychiatři odhadovali v předchozích letech. Stírají se také rozdíly mezi muži a ženami.

"Když mě sestřička táhla chodbou do pokoje, strašně jsem se styděl. Ani nevím, jak jsem se do Apolináře dostal. Vím jen, že jsem jel metrem a dvakrát jsem musel vystoupit a nadýchat se čerstvého vzduchu. Měl jsem křeče a bylo mi strašně špatně," vzpomíná sedmadvacetiletý Zdeněk z Pardubic.

V krvi měl tehdy přes čtyři promile alkoholu a nohy mu nesloužily. "V té době jsem vypil tak osm litrů denně, většinou toho nejlevnějšího vína," říká. Zdeněk měl za sebou rozvod, vážnou dopravní nehodu, při které se naštěstí nikomu nic nestalo, a vyhazov z práce. Ze všeho si ale pamatoval jen zlomek. Zbytek se utopil v alkoholu.

ČTĚTE DÁLE:   Alkoholiku, neléčíš se? Může ti hrozit vězení
                          Alkohol a deprese jsou spojené nádoby

"Prakticky všechno, co jsem měl, jsem utratil za pití. Nemohl jsem dál. Ty bolesti, jaké jsem měl, se nedaly vydržet," popisuje. Rozhodl se podstoupit takzvaný "detox" - léčbu závislosti. První se nezdařil, dnes prodělává druhý. Až skončí, chce se vrátit do práce.

Podobný příběh, jako je ten Zdeňkův, by mohlo vyprávět všech 400 pacientů, kteří se na Oddělení pro léčbu závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze léčí. Lišila by se jen jména a druhy závislostí.

grafika závislost"Léčíme tady závislosti na drogách, alkoholu i lécích. Jsou tu patologičtí hráči a lidé s přidruženými duševními poruchami. Někteří si sem jdou lehnout, další docházejí na léčbu jen ambulantně," přibližuje primář oddělení Petr Popov. Nemocnicí už podle něj prošlo pět tisíc pacientů. Vůbec prvního přijali lékaři 9. září 1948.

PSALI JSME:  Duševně chorých jsou tisíce. Pomůže jim "čepice"
                      Které léky nejvíc polykáme? Na rýmu, žaludek, tlak a nervy

V celém Česku vyhledá každoročně pomoc kvůli závislosti na alkoholu přibližně 25 tisíc lidí, problémy s drogami řeší lékaři u 12 tisíc lidí. V nemocnicích leží podle Ústavu zdravotnických informací se závislostí 5 264 alkoholiků, z toho více než 67 % tvoří muži.

"Tohle je ale jen vrcholek ledovce. Lidí, kteří mají nějaký problém s alkoholem nebo jsou na něm přímo závislí, bude v Česku podle posledních průzkumů až sedm procent. To je dvakrát více, než se předpokládalo," upozornil Popov. Počty lidí, kteří v Česku berou dlouhodobě drogy, se podle něj odhadují zhruba kolem 30 tisíc.

Drogově závislých je podle odhadů na 30 tisíc.Poměr mužů a žen je prozatím zhruba dvě ku jedné, závislých žen ale postupně přibývá. "Vypadá to, že ze společnosti mizí tabu, a že dokonce i v tomto ohledu chtějí být ženy rovnoprávné s muži," pokouší se o vysvětlení Popov.

Také proto by Česko podle něj potřebovalo daleko více ambulancí a léčeben, které se problémovým uživatelům alkoholu věnují. "Je jich tu málo. Dřív byla v každém okrese aspoň jedna protialkoholní ordinace, dnes to zdaleka neplatí. Po roce 1989 začaly mizet," řekl Popov. Přitom pokud se alkoholik nezačne léčit včas, dostaví se podle něj vážné zdravotní komplikace a léčba se pak prodraží.

Foto: Radek Petrášek, Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ