Země z výšky
Amatérská sonda z Čihoště ve stratosféře nafotila Zemi
04.03.2012 13:59 Aktualizováno 04.03. 16:36
Amatérská sonda Normandy SR2, kterou v neděli ráno vypustili její konstruktéři v geometrickém středu republiky u obce Číhošť na Havlíčkobrodsku, se po poledni vrátila na zem. Cílem projektu bylo získat záběry planety Země ze stratosféry. "Záběry se povedly a lidé je mohou sledovat na Facebooku," řekl po přistání sondy předseda občanského sdružení No:mad Tomáš Černohous.
Sondu s letovým označením OK-X001A do výšky zhruba třiceti kilometrů vynesl dvoumetrový meteorologický balon naplněný heliem. Startu sondy přihlížely desítky fanoušků a další lidé ho sledovali na internetu.
"Naším cílem v obecné rovině je inspirovat mladé lidi k tomu, aby byli aktivní. Snažíme se narušovat všednost, stereotyp. Snažíme se ukázat, že se amatérsky dají dělat projekty jakoby z jiného světa," vysvětlil čtyřiadvacetiletý student mezinárodních vztahů. Konkrétním cílem dnešního projektu bylo získat záběry ze stratosféry. "To je výška, kde už je vidět zaoblení zeměkoule, zároveň je vidět modrý obal Země a okolo černá tma vesmíru," popsal.
Sonda podle propočtů měla po asi tříhodinovém letu dopadnout zpět na zem jihovýchodně od startu v oblasti Ždírce nad Doubravou. Po poledni sonda sice vyslala signál o tom, že dopadla, bylo to ale až za Štěpánovem nad Svratkou, tedy zhruba 100 kilometrů od místa jejího startu a 60 kilometrů od Ždírce nad Doubravou, kde na ni aktéři čekali. Sondu pak našli ve smíšeném lese u obce Hodonín. Visela za lanka padáku na jednom z vysokých stromů a až po velkém úsilí se ji podařilo dostat dolu.
Sonda Normandy SR2, pojmenovaná podle počítačové hry Mass Effect odehrávající se ve vesmíru, byla vyrobena v rámci projektu Fénix týmu No:mad, který už loni v září vyslal do stratosféry první amatérskou sondu české výroby. Normandy SR2 má podle Černohouse také své prvenství: podařilo se jí získat první českou poznávací značku, kterou musí být podobné lety nově povinně vybaveny.
Volba místa vypuštění měla podle Černohouse minimalizovat šanci, že sonda odletí do zahraničí. To je jedna z podmínek Úřadu pro civilní letectví ČR pro udělení povolení k letu. Vedle jeho povolení je nutné oznámit let na Řízení letového provozu ČR, aby nenastala kolize s dalším objektem ve vzduchu, a vymyslet jak sondu po stratosférickém letu najít.
"Kouzlo naší sondy je v tom, že jenom poskládáte elektroniku do krabičky, nafouknete balon heliem a letíte - bez jakýchkoliv zásahů do zakoupené techniky a softwarového vybavení," popsal Černohous. Sonda nese stejný název jako vesmírná loď Normandy SR2 velitele Sheparda z herní série Mass Effect. Po celém světě v těchto dnech vysílají týmy amatérských vědců a nadšenců do otevřeného vesmíru kopie této hry, aby vzdali hold tvůrcům kultovní trilogie, jejíž závěrečný díl právě vychází.
Vedle zmíněné videohry Normandy SR2 vynesla do stratosféry dvě kamery GoPro a dva GPS lokátory, jejichž pomocí nadšenci sledovali, kam sonda dopadne.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.