Američané v Česku zůstanou. Vláda jim dala Brdy

Domácí
1. 4. 2015 06:01
Americký voják v Česku. Zvykejte si.
Americký voják v Česku. Zvykejte si.

V Česku vznikne první americká vojenská základna. A to na české poměry opravdu obří. Z Německa a přímo z USA sem bude převeleno na 12 tisíc vojáků. Jak zjistili reportéři časopisu TÝDEN, obě země podepsaly tajnou dohodu, která Američanům de facto darovala výcvikový prostor Brdy. Na území, které česká armáda pro nadbytečnost opustila, vybudují Američané plnohodnotnou vojenskou základnu. Jejím centrem se stane podstatně rozšířená obec Jince.

Při průjezdu amerického vojenského konvoje skrz Česko zazníval často tento vtip - Američané prý na rozdíl od Rusů v osmašedesátém pouze projíždějí. Ale jak se ukazuje, není to tak úplně pravda. Zatímco celá veřejnost řešila pouhý přesun bojové techniky po našich dálnicích, vláda s Američany tajně jednala o daleko těsnější vojenské spolupráci. Výsledek šokuje. Podle zjištění časopisu TÝDEN si obě strany plácly na vybudování americké vojenské základny přímo na našem území.

Nad místem se nemuselo dlouho tápat. Američané obsadí Brdy, o které česká armáda nestojí a kde byl v půli prosince zrušen vojenský újezd. Území bude nově vlastně americkou enklávou a přímo pod správou amerického vojenského velení. "Já bych zaprvé rád mírnil emoce. Nejde o nic jiného, než že jsme dali našim spojencům k dispozici území, které dlouhodobě nepotřebujeme. A které má navíc bohatou vojenskou minulost a velmi složitě by se adaptovalo na jiné využití. Nenazýval bych to určitě podpisem nějaké tajné dohody za zády veřejnosti, je to jen potvrzení naší příslušnosti k NATO a já jsem za to rád," řekl TÝDNU ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Základna velká jak okresní město

Na dotaz, kolik vojáků bude do Brd nebo přesněji do Jinců převeleno, ministr odpovědět odmítl. Není divu, podle informací z amerických vojenských kruhů má totiž v Česku vyrůst jedna z největších amerických základen v Evropě. Nastálo zde má být umístěno na dvanáct tisíc vojáků. V Jincích vyroste nový velitelský štáb, kterému by se dalo přezdívat malý Pentagon, obří skladové haly, zázemí pro uskladnění bojové techniky i zcela nová kasárna. Jaké jednotky tu budou působit, ještě není zcela zřejmé. Pravděpodobné ale je, že tady skončí 2. obrněná kavalérie ze základny v bavorském Vilsecku. Tedy paradoxně právě obrněnce Stryker, které tento týden Českem pouze projížděly. Brdy jsou také vhodné pro působení tankových jednotek, dělostřelců a není vyloučené, že Američané opráší i svůj plán postavit tu radarovou základnu.

Premiér Bohuslav Sobotka, ministr obrany Martin Stropnický a americký voják.Americké vojenské velení se zatím k nové brdské základně nevyjádřilo. Otázka je přitom nasnadě. Jak celý plán amerického výsadku na českém území koresponduje s postupným rušením a sjednocováním základen USA v Evropě. Jediným vyjádřením, které by se dalo k celé věci vztáhnout, je prohlášení amerického ministra obrany Ashtona Cartera zkraje března. Tehdy při návštěvě Miloše Zemana v americkém kongresu naší hlavě státu deklaroval podporu slovy: "Česko považujeme za strategického partnera v Evropě a svoji náklonost vám hodláme brzy dokázat v praxi."

Musí to být vtip, reaguje starosta

Prvotní reakce na brdskou základnu se naprosto různí. "Je to pro mne naprostá novinka a zní to spíš jako špatný vtip. Vojenská rozpínavost Spojených států nezná mezí a my rozhodně nechceme být jejich dalším lokajem. Jince jsou svébytná obec, která žádné Američany a jejich peníze nepotřebuje," řekl TÝDNU starosta Jinců Josef Hála (KSČM). Dodal, že pokud by měla základna v Jincích opravdu vyrůst, bude naléhavě trvat na vyhlášení obecního referenda. Naopak Středočeský kraj je pro. "Sice o tom slyším prvně, ale není to rozhodně špatná zpráva. Jak vidíme na příkladech v Bavorsku, americké základny táhnou vzhůru ekonomiku všech přilehlých obcí, což bychom zrovna v Brdech určitě uvítali," prohlásil sociálnědemokratický hejtman kraje Miloš Petera.

Na přítomnost amerických vojáků jsme se ptali i přímo v Jincích a místní se v zásadě velké vojenské jednotce nebrání. "Ale víte co, my jsme tu na vojáky zvyklí. Jestli to budou Češi, nebo kluci americký, je nám v zásadě jedno. Jestli nám Američani pomohou dodělat vodovod a kanalizaci, dají nám práci a budou se chovat přátelsky, rád je budu sám osobně vítat," tvrdí například místní starousedlík Milan Srdečný.

První vojáci už jsou v Jincích

Na vítání je ale skoro pozdě. Američané totiž už první jednotky do Jinců vyslali. V době kdy Českem projížděly tři kolony od východu na západ, vydala se čtvrtá kolona opačným směrem z Německa do Brd. "Říkal jsem si, že jsou tady nějak brzo. V televizi hlásili, že jsou teprve někde u Ostravy, a tady už projížděli," žasl například nad nenadálým výskytem americké bojové techniky ve středočeských Hořovicích místní pekař. A dodal ještě jednu zajímavou okolnost: "Na celém tom divadle bylo divný, že všechny ty auta couvaly." Zřejmě šlo o promyšlené maskování faktu, že jedou vozidla druhým směrem, než by měla. Zkrátka podivností je už na celé věci až přespříliš. Takže pro čtenáře, kteří dočetli až sem, nezbývá než dodat: Apríl!

Autor: Xénie Žvanivá

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ