Analýza: Chybějí pomocní dělníci, řidiči i policisté

Domácí
28. 7. 2016 05:45
V nabídce volných pracovních míst v evidenci úřadu práce tvoří největší podíl místa určená pro řemeslníky a opraváře (ilustrační foto).
V nabídce volných pracovních míst v evidenci úřadu práce tvoří největší podíl místa určená pro řemeslníky a opraváře (ilustrační foto).

Česko se potýká s nedostatkem řemeslníků a opravářů, kvalifikovaných montérů, řidičů, ale paradoxně i prodavačů, pomocných dělníků a policistů. Důvodem jsou často nízké mzdy, konstatuje analýza ministerstva práce a sociálních věcí, kterou v pondělí projednávala tripartita. Ta sdružuje zástupce státu, zaměstnavatelů a odborů.

V nabídce volných pracovních míst v evidenci úřadu práce tvoří největší podíl místa určená pro řemeslníky a opraváře - 21,4 procenta, obsluhu strojů a zařízení a montéry - 20,9 procenta, pomocné a nekvalifikované pracovníky - 18,2 procenta a pro pracovníky ve službách a prodeji - 16,3 procenta," konstatuje v analýze ministerstvo. Například u řemeslníků, opravářů a obsluhy strojů a zařízení jsou podle něj pouze dva lidé na jedno volné pracovní místo. Ne vždy se tak prý podaří sehnat vhodného zaměstnance.

Paradoxně je přitom v některých regionech dostatek volných pracovních sil. To se týká například již zmíněných pomocných dělníků do výroby. V regionu, kde žijí - například v Moravskoslezském či Ústeckém kraji -, nejsou pro ně pracovní místa. Do zaměstnání se jim přitom nevyplatí dojíždět, a to jak z důvodů špatného dopravního spojení, tak příliš nízkých mezd. "Stále více zaměstnavatelů požaduje další dovednosti a osvědčení, například svářečský průkaz nebo oprávnění k obsluze určitého zařízení," dodává analýza ministerstva.

Schopní řidiči odcházejí raději do ciziny (ilustrační foto).V případě řidičů, kterých je v Česku také nedostatek, má vliv několik faktorů. Jednak jsou tyto profese nedostatkové i v Německu a Rakousku, a zkušení šoféři tak odcházejí za lepším do zahraničí.

Navíc jsou podle odborů řidiči často podhodnocení, a to především u tramvají a autobusů. Odborářům se například nelíbí, že kraje vyhlašují veřejné zakázky na dopravní obslužnost na základě nejnižší ceny. Vyhrávají tak firmy s nejnižšími náklady, tedy i mzdami pro řidiče. Odboráři navrhují, aby vláda stanovila obecně platným právním předpisem minimální mzdu řidičů v rámci veřejných zakázek. "Shodli jsme se na tom, že by paní ministryně (práce Michaela) Marksová měla předložit vládě návrh legislativního řešení tak, abychom garantovali, že bude zajištěno důstojné a spravedlivé odměňování řidičů ve veřejné autobusové dopravě," podpořil je v sobotu po jednání tripartity premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Kvůli malému množství lidí, kteří dostatečně ovládají svařování či práci s CNC stroji, chybějí podle analýzy také kováři nástrojaři a svářeči. Problémem prý začíná být také nedostatek vhodných uchazečů o práci u policie. "Tyto pozice jsou z důvodu požadavků zaměstnavatele (zejména psychotesty a testy fyzické zdatnosti) velmi obtížně obsaditelné," míní ministerstvo práce a sociálních věcí.

Další čtení

Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy

Domácí
3. 4. 2025

Klub českých turistů vyzývá k dodržování pravidel, která brání přenosu slintavky

Domácí
3. 4. 2025

Česko z obav před slintavkou omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Domácí
3. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ