Antitotalitní ústav má nové odbory. K obraně proti vedení
29.06.2010 15:00 Původní zpráva
Situace v Ústavu pro studium totalitních režimů je i pod vedením dočasného ředitele Zdeňka Hazdry napjatá. Část zaměstnanců si na ochranu před vedením založila novou odborovou organizaci, kterou vede bývalý disident a slavná postava undergroundu Mirek Vodrážka.
Divoké období sporů v ústavu, které začalo po odchodu ředitele Pavla Žáčka a zejména s příchodem historika Jiřího Pernese do čela instituce, kulminuje i za nového vedení. Současný, byť jen "přechodný" ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra pokračuje v cestě, na niž ústav zavedl jeho předchůdce Pernes, a zaměstnanci se rozhodli bránit.
Přestože odbory už v ústavu působí, osmnáct zaměstnanců založilo Nezávislou odborovou organizaci. Jejím šéfem se nedávno stal Mirek Vodrážka z úseku digitalizace, místopředsedou je například Radek Schovánek z téhož oddělení.
"Předsedkyně první odborové organizace je v nadstandardních vztazích s vedením ústavu. Úzce spolupracuje s vedením, namísto aby hájila zájmy zaměstnanců," vysvětluje Radek Schovánek. Jako příklad jeho tvrzení může posloužit fakt, že hned první den, kdy nastoupil do ústavu Jiří Pernes s plánem provést rozsáhlé čistky, měl již nachystány odbory stvrzené materiály k "odsunu" čtyř lidí.
"Bylo to tak. Odbory to nejspíš musely podepsat ještě den před nástupem Jiřího Pernese," říká Mirek Vodrážka.
Paragraf na psaní mailů
I nad Mirkem Vodrážkou se nedávno stahovala mračna. Pernes, kterého rada ústavu po několika týdnech odvolala kvůli plagiátorství, se na něj zlobil; právě Vodrážka byl jedním z těch, kdo na Pernesovo hrubé profesní selhání upozorňovali.
Po odchodu Pernese a nástupu dočasného ředitele Hazdry se ukázalo, že šikana vůči Vodrážkovi pokračuje. "To, co vedení navrhovalo proti Vodrážkovi, se dá bez rozpaků nazvat mobbingem. Chtěli ho potrestat za názor, s nímž se nakonec ztotožnila i rada ústavu, když Pernese odvolávala," říká odborář Schovánek. Původní odbory ústavu se odbojného zaměstnance Vodrážky nezastaly, naopak, šly na ruku vedení. Konkrétně prý Vodrážka, který má flexibilní pracovní dobu, nedodržoval povinnou docházku - jak se však ukázalo, měl dokonce odpracovány přesčasové hodiny. A proti Vodrážkovi se přidal i argument, že "nehospodárně nakládá s majetkem zaměstnavatele" - to když použil ústavní intranet k rozeslání zpráv, které upozorňovaly na Pernesovo plagiátorství.
"Zastali se mě mí nadřízení, takže pan ředitel Hazdra pak písemnou debatu o mém potrestání ukončil," říká Mirek Vodrážka.
Ochrana před výpovědí
Zaměstnanci ve vedení Nezávislé odborové organizace jsou zákonem chráněni před výpovědí. "Tohle však nebyl boční motiv založení odborů, chceme jen, aby tu byla organizace, která je schopna chránit zájmy zaměstnanců. Ne jít na ruku vedení," shrnuje Vodrážka. "Jeho odbory" se nedávno zastaly i tiskového mluvčího Jiřího Reichla, který dostal od Hazdry na základě pofiderního zdůvodnění hned dvě důtky za den.
V úterý odpoledne zasedá rada ústavu, na níž padne návrh Hazdru odvolat. Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ je však většina rady proti. Hazdra rozlítil radní svým posledním krokem: na základě z velké části smyšlených argumentů, které někdo "poslal" do tisku, odvolal ředitele Archivu bezpečnostních složek Ladislava Bukovszkého. Přesto, že mu radní řekli, ať to ze své dočasné pozice nedělá a počká na stabilní vedení ÚSTR. Nový ředitel ústavu by měl být vybrán do 15. srpna.
Foto: ČTK, Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.