Archiv bezpečnostních složek spustil <span>digitální archiv</span>
Domácí
10. 7. 2009 13:45Žáček: Jedná se o ojedinělý projekt v Evropě.
"Instituce dnes spustila pilotní fázi digitálního archivu," řekl novinářům Pavel Žáček, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, kterému je Archiv bezpečnostních složek podřízen.
Projekt by podle Žáčka měl být dokončen v příštím roce, kdy se badatelům po obdržení hesla zpřístupní dokumenty přes internet. Zájemci by v té době mohli mít přístup k více než čtyřem milionům archiválií, které ústav zatím digitalizoval a které v současnosti procházejí kontrolami.
ČTĚTE TAKÉ: O databáze StB je obrovský zájem. Server zkolaboval
Penc zveřejní na webu unikátní databáze StB
Instituce postupují podle Žáčka při převodu dokumentů do elektronické podoby především na základě zájmu veřejnosti o jednotlivé spisy. Od pondělí budou v badatelnách k dispozici například některé elektronické archiválie velitelství bývalé Státní bezpečnosti nebo jednotek SS.
Žáček tvrdí, že projekt je ojedinělý v celé střední Evropě. Změna oproti současnému stavu spočívá v tom, že Archiv bezpečnostních složek nebude badatelům poskytovat jen to, co si vyžádají - zájemci budou mít nově přístup ke všemu, co je v digitalizovaném archivu uloženo. Dostanou se tak k naskenovaným stránkám, mezi nimiž jsou vyšetřovací protokoly či osobní spisy. Mluvčí ústavu Jiří Reichel již dříve upozornil, že nejde o databáze, o jejichž zveřejnění se s ústavem pře bývalý disident Stanislav Penc.
Penc kritizuje ústav a Archiv bezpečnostních složek za to, že nezveřejnily elektronické databáze komunistické Státní bezpečnosti. Chce se kvůli tomu obrátit na správní soud. Podle Žáčka jsou disidentovy útoky na ústav politické a vycházejí z neznalosti.
Penc se rozhodl dvě z databází zpřístupnit na internetu na vlastní pěst. Archiv argumentuje tím, že mu zákon zveřejnit tyto databáze neumožňuje, protože nejde o archiválie. Navíc upozorňuje na to, že elektronické seznamy nejsou kompletní a obsahují řadu chyb.
Foto: Lucie Pařízková
Autor: ČTK