Cena čtyř transportních španělských letadel CASA, které bude používat česká armáda, by měla být kvůli dodávkám náhradních dílů a dalšího vybavení vyšší zhruba o jednu miliardu korun. Dosud uváděná cena za čtyři letouny přitom byla 3,6 miliardy korun.
S odvoláním na interní dokumenty ministerstva obrany to uvádí dnešní vydání deníku E15. První letadlo armáda oficiálně představila začátkem ledna; zbylé tři pak obdrží vojáci do konce letošního roku.
O miliardu celou transakci prodraží nákup takzvané servisní podpory. Tu by měla přitom na základě kontraktu z května minulého roku zajistit společnost Omnipol. "Dne 7. května 2009 byla uzavřena smlouva mezi MO ČR a Omnipolem o pořízení letounů CASA C-295M. Obě smluvní strany se zavázaly uzavřít v termínu nejpozději do devíti měsíců smlouvu o servisní podpoře těchto letounů," cituje deník dokumenty ministerstva obrany s tím, že servisní podpora by měla stát 995 milionů korun.
PSALI JSME: OBRAZEM: V Česku přistála miliardová CASA C-295M
Vláda kývla na letadla za miliardy 5 minut po dvanácté
Informace listu potvrdila mluvčí ministerstva Lucie Kubovičová, když uvedla, že smlouva s Omnipolem je připravena k podpisu. "Jestli cena servisní podpory skutečně dosáhne předpokládaných 995 milionů korun, ale nevím," informovala.
Logistická podpora v ceně necelé miliardy ovšem podle E15 zahrnuje pouze roky 2010 až 2013, když životnost každého letadla je přitom zpravidla 20 až 30 let a náklady by tak mohly být ještě vyšší.
Casy za bitevníky
Letadla CASA do ČR dodává konsorcium Airbus Military, které je filiálkou evropské skupiny pro obranu a letectví EADS. Omnipol si jako prostředníka s EADS vybrala již v roce 2008 bývalá vláda Mirka Topolánka. Tehdy se předpokládalo, že armáda za tři dopravní letouny zaplatí zhruba 2,3 miliardy korun a čtvrtý vymění za pět nepotřebných podzvukových bitevníků L-159. Částečně výměnný obchod ale napadla italská firma Alenia, která usilovala o dodávky letounů Spartan. Kabinet pod vedením Topolánka však rozhodl, že tendr nevypíše a osloví přímo EADS.
ČTĚTE TAKÉ: Barták chce v Afghánistánu o 100 vojáků více
CIA zřejmě v Afghánistánu přišla o nejlepší lidi
Nakonec je součástí kontraktu mezi ministerstvem obrany a EADS směna jednoho stroje za pět českých bitevníků L-159 z majetku armády. Zakázka obsahuje také závazek firmy EADS realizovat offsetové programy průmyslové spolupráce v hodnotě nejméně 100 procent hodnoty kontraktu.
Foto: Karel Šanda