Armádě se <span>o miliardu prodraží</span> nákup letadel CASA

Domácí
22. 1. 2010 08:00
Armáda dosud uváděla, že letouny přijdou na 3,6 miliardy korun.
Armáda dosud uváděla, že letouny přijdou na 3,6 miliardy korun.

Ministr Barták představil první letadlo začátkem ledna.Cena čtyř transportních španělských letadel CASA, které bude používat česká armáda, by měla být kvůli dodávkám náhradních dílů a dalšího vybavení vyšší zhruba o jednu miliardu korun. Dosud uváděná cena za čtyři letouny přitom byla 3,6 miliardy korun.

S odvoláním na interní dokumenty ministerstva obrany to uvádí dnešní vydání deníku E15. První letadlo armáda oficiálně představila začátkem ledna; zbylé tři pak obdrží vojáci do konce letošního roku.

O miliardu celou transakci prodraží nákup takzvané servisní podpory. Tu by měla přitom na základě kontraktu z května minulého roku zajistit společnost Omnipol. "Dne 7. května 2009 byla uzavřena smlouva mezi MO ČR a Omnipolem o pořízení letounů CASA C-295M. Obě smluvní strany se zavázaly uzavřít v termínu nejpozději do devíti měsíců smlouvu o servisní podpoře těchto letounů," cituje deník dokumenty ministerstva obrany s tím, že servisní podpora by měla stát 995 milionů korun.

PSALI JSME: OBRAZEM: V Česku přistála miliardová CASA C-295M
                      Vláda kývla na letadla za miliardy 5 minut po dvanácté

Informace listu potvrdila mluvčí ministerstva Lucie Kubovičová, když uvedla, že smlouva s Omnipolem je připravena k podpisu. "Jestli cena servisní podpory skutečně dosáhne předpokládaných 995 milionů korun, ale nevím," informovala.

Armáda dosud uváděla, že letouny přijdou na 3,6 miliardy korun.Logistická podpora v ceně necelé miliardy ovšem podle E15 zahrnuje pouze roky 2010 až 2013, když životnost každého letadla je přitom zpravidla 20 až 30 let a náklady by tak mohly být ještě vyšší.

Casy za bitevníky

Letadla CASA do ČR dodává konsorcium Airbus Military, které je filiálkou evropské skupiny pro obranu a letectví EADS. Omnipol si jako prostředníka s EADS vybrala již v roce 2008 bývalá vláda Mirka Topolánka. Tehdy se předpokládalo, že armáda za tři dopravní letouny zaplatí zhruba 2,3 miliardy korun a čtvrtý vymění za pět nepotřebných podzvukových bitevníků L-159. Částečně výměnný obchod ale napadla italská firma Alenia, která usilovala o dodávky letounů Spartan. Kabinet pod vedením Topolánka však rozhodl, že tendr nevypíše a osloví přímo EADS.

ČTĚTE TAKÉ: Barták chce v Afghánistánu o 100 vojáků více
                        CIA zřejmě v Afghánistánu přišla o nejlepší lidi

Nakonec je součástí kontraktu mezi ministerstvem obrany a EADS směna jednoho stroje za pět českých bitevníků L-159 z majetku armády. Zakázka obsahuje také závazek firmy EADS realizovat offsetové programy průmyslové spolupráce v hodnotě nejméně 100 procent hodnoty kontraktu.

Foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ