<span>Armádní nákupy?</span> Pravidelně předražené, tvrdí experti

Domácí
28. 2. 2010 17:45
Lehké obrněné vozidlo Iveco v Afghánistánu.
Lehké obrněné vozidlo Iveco v Afghánistánu.

Hala v Novém Jičíně, kde se montují obrněné trasportéry Pandur II.Kauza pandurů rozvířila otázky kolem nákupů na ministerstvu obrany. Nyní se pátrá po tom, zda obchody neprovázejí úplatky na nejvyšších politických místech. Další klíčová otázka však zní: proč se v Česku nakupuje mnohem dráže než jinde?

Časopis TÝDEN se pokusil zmapovat detaily tvorby ceny při nákupu patnácti lehkých obrněných vozidel Iveco a Dingo bez výběrového řízení. Do jisté míry mohou být tyto armádní akvizice modelové pro další nákupy včetně nákupu pandurů či dopravních letounů CASA.

Ministerstvo obrany doposud obvykle uvádělo pouze celkovou částku, za kterou vozidla zakoupilo. V případě Ivec objednaných v roce 2008 to bylo 499 889 250 korun. V případě Ding II to bylo 499 867 390 korun.

Na základě zákona o svobodném přístupu k informacím získal TÝDEN konkrétnější data. Z údajů vyplývá, že jedno Iveco včetně zbraňové stanice, výcviku a dalších služeb vyšlo na více než 31 milionů korun. Dingo pak na necelých 32,5 milionu korun.

Lehké obrněné vozidlo Iveco v Afghánistánu.Pokud chce ovšem veřejnost znát další detaily, nedozví se je, protože "služby spojené s dodáním a provozem nejsou samostatně oceněny a jsou součástí ceny vozidel".

Je tak velice složité určit, zda je nákup, který provedlo ministerstvo, efektivní. Prostředí je totiž obecně netransparentní. Vinen je třeba i loni novelizovaný zákon z poloviny 90. let, podle kterého může ministerstvo nakupovat ze zahraničí pouze přes firmu s licencí. Podmínky na získání licence přitom favorizují české obchodníky.

"Problém je v tom, že je tam osobní či zájmová provázanost mezi lidmi, kteří rozhodují o nákupech a majiteli firem," říká zbrojní expert a bývalý ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslav Štefec. "Zatímco na Západě se mluví o vojensko-průmyslovém komplexu, u nás je to vojensko-obchodní komplex."

  • Proč je cena nakoupených vozidel tak vysoká?
  • Jak je možné, že se z dokumentace, jež se dá přeložit za pár desítek tisíc, stane materiál, který ministerstvo nakupuje za více než osm milionů korun?
  • V čem je kouzlo českých zbrojních obchodů?
  • Proč je tak těžké něco vyšetřit?

Odpovědi na tyto i další otázky naleznete v pondělním vydání časopisu TÝDEN.

Foto: archiv Týdne

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ