Slovenský Ústav paměti národa není podle svého šéfa Ivana Petranského povinen ověřovat pravdivost dokumentů o činnosti československé komunistické Státní bezpečnosti. Petranský to řekl v reakci na oznámení byznysmena Andreje Babiše, který chce na ústav podat žalobu. Důvodem jsou informace z Babišova svazku vedeného StB, podle kterých byl podnikatel od roku 1980 důvěrníkem tajné policie a v listopadu 1982 se stal jejím agentem. Slovenské soudy už v několika případech rozhodly, že osoby byly v materiálech StB vedeny jako agenti neoprávněně.
"Všechny naše archivní dokumenty jsou přístupné na základě zákona. My neneseme žádnou odpovědnost za pravdivost údajů, které se nacházejí v dokumentech StB," uvedl Petranský, jenž stojí v čele správní rady Ústavu paměti národa.
Babišův svazek je podle serveru Euro.cz archivován právě v Bratislavě, podstatná část materiálů z něj údajně byla skartována v prosinci 1989.
Ústav paměti národa, obdoba českého Ústavu pro studium totalitních režimů, vznikl v roce 2003 a monitoruje zločiny z období druhé světové války a komunismu. Slovenský ústav mimo jiné spravuje zachovalé archivní dokumenty o činnosti StB.
Kvůli evidenci ve svazcích StB se na slovenské soudy v minulosti obrátilo několik desítek osob. Na straně žalovaného vystupuje právě Ústav paměti národa; podle Petranského žalobci "nemají proti komu jinému vést spor". Ke konci loňského roku bylo pravomocně ukončeno 24 případů, z toho polovina skončila v neprospěch ústavu. Úspěšní žalobci si u soudů například vymohli, aby Ústav paměti národa k archivním spisům StB o jejich osobě uvedl poznámku o vyhraném soudním sporu. Ústav uvedl, že v současnosti vede deset až 15 podobných žalob.
Babiš, který má se svým občanským sdružením Ano 2011 - Akce nespokojených občanů ambici uspět v českých parlamentních volbách, podle zveřejněných údajů vystupoval v 80. letech minulého století pod krycím jménem Bureš. Tehdy pracoval v podniku zahraničního obchodu Petrimex, uvedl server Euro.cz. Z dokumentů prý vyplývá, že byl získán k tajné spolupráci kvůli ochraně československého zahraničního obchodu. V roce 1985 s ním ale StB přerušila spolupráci, protože odjel na dlouhodobý služební pobyt do Maroka. Babiš serveru potvrdil, že ho StB oslovila, a to kvůli dovozu nekvalitních nerostných surovin. Bližší spolupráci ale vyloučil.
Babiš a StB: byznysmen popírá spolupráci, ústav si "myje ruce"
Domácí
5. 12. 2011 11:55Andrej Babiš.
Autor: ČTK Foto: ČTK