Babiš posílá policii na socialisty v krajích

Domácí
2. 11. 2015 06:01
Babišovo ministerstvo v rámci problematiky evropských fondů podalo celkem pět trestních oznámení.
Babišovo ministerstvo v rámci problematiky evropských fondů podalo celkem pět trestních oznámení.

Skandály o rozměrech olomoucké kauzy mohou vypuknout v dalších čtyřech krajích. Podnět k tomu dalo ministerstvo financí, které sepsalo trestní oznámení. Andrej Babiš popřel osobní angažmá. Sociální demokraté ho však podezřívají z opaku.

Ministerstvo financí vypustilo do světa pořádně výbušné materiály. Před krajskými volbami, které se budou konat za rok, mohou vyvolat další zatýkání a osočování hejtmanů. Minulý týden Lidové noviny napsaly, že policejní razii, která na Moravě vyústila v obvinění čtyř lidí včetně hejtmana Rozbořila z ČSSD, spustilo trestní oznámení z ministerstva financí. TÝDEN Obviněný hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.zjistil, že úřad Andreje Babiše poslal policistům čtyři další udání, která se stejně jako olomoucká kauza týkají evropských fondů. Zasáhnou také kraje Jihočeský, Karlovarský a Liberecký i Prahu. První dva jmenované kraje přitom řídí stejně jako Olomouc hejtmani z ČSSD, v Liberci a v Praze se socialisté podílejí na koaliční vládě.

Ministr Babiš o trestních oznámeních věděl, popřel však, že by s nimi měl cokoli společného. Razantně odmítl, že by právní kroky ministerstva souvisely s krajskými volbami: "Auditní orgán je nezávislý orgán. Co já s tím mám dělat? Já za to nemohu, že v těch krajích vládnou socani. Nás to z hlediska zákona nezajímá, my jsme tady za stát. Mě je jedno, kdo je tam. Vy zase hledáte problém. Je to kravina, já o tom nic nevím."

Zaskočení hejtmani

"Ministerstvo financí v rámci problematiky evropských fondů podalo celkem pět trestních oznámení," uvedla mluvčí ministerstva Kateřina Vaidišová na dotaz TÝDNE. Bližší informace nemohla poskytnout, aby neohrozila průběh trestního řízení. Uvedla pouze výčet policejních ředitelství, která se zabývají trestními oznámeními z ministerstva. Z odpovědi mluvčí je nicméně patrné, že se týkají výše zmíněných krajů. Bližší údaje nelze získat ani od policie, případy jsou v počáteční fázi prověřování.

Všechny oslovené hejtmany informace zaskočila. "Netuším, čeho by se podání mělo týkat. Nechci věřit tomu, že jde o Babišovo politické zadání. Pokud existuje nějaké podezření, je povinností ministerstva podat trestní oznámení. Znovu ale opakuji, že nedisponuji žádnými informacemi o trestních oznámeních vyjma těch, která podal sám Jihočeský kraj," řekl hejtman Jiří Zimola.

Je možné, že policie drží podezření až do poslední chvíle v naprostém utajení, jako se to povedlo v Olomouckém kraji. "Ani z kuloárů jsem se o ničem nedoslechl," komentoval informaci TÝDNE Vít Příkaský, liberecký krajský radní z ČSSD, pod něhož spadá problematika strukturálních fondů.

Premiér Bohuslav Sobotka (vlevo) a hejtman Martin Havel.Z odpovědi karlovarského hejtmana Martina Havla je patrné, že vyšetřování ještě vystupňuje napětí mezi hnutím ANO a ČSSD, které už tak mají dost konfliktů ze spolupráce ve vládní koalici. "Takovouto aktivitu ministerstva financí nemohu nespojovat s blížícími se krajskými volbami. Domnívám se, že se pravděpodobně jedná o aktivitu samotného ministra financí," prohlásil hejtman Havel. Ani on ale nemá ponětí, čeho by se mohlo týkat vyšetřování v jeho kraji.

Babišova oznámení

Podezřívavost sociálních demokratů má svá opodstatnění. Babiš v minulosti už několikrát ukázal, že trestní oznámení dokáže účinně používat jako nástroj politického boje. Pocítil to například ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Babiš ho několikrát vyplísnil za údajně předražený nákup robotického ozařovače CyberKnife za 221 milionů korun. Od slov přešel k činům a před rokem podal trestní oznámení. Policie obnovila vyšetřování. Deník MF Dnes dokonce nedávno přinesl zprávu, podle níž vyšetřovatelé zabavili 14 milionů korun, o nichž se domnívají, že pocházejí z trestné činnosti.

"Začínáme další díl, skoro bych řekl, nekonečného seriálu, jak pozvracet ministra," reagoval pro MF Dnes na informace o vyšetřování Němeček. Na dotaz, proč stál ostravský kybernůž dvakrát tolik než stejné přístroje ve Spojených státech, odpověděl: "Proč v USA koupíte stejný vůz o polovinu levněji než v České republice? To je asi ta odpověď."

Babišova aktivita možná přitíží i premiéru Bohuslavu Sobotkovi. Mohl by nést přinejmenším politickou zodpovědnost za kauzu důlní společnosti OKD. V době Sobotkova působení na ministerstvu financí vláda podle Babiše odprodala státní podíl ve společnosti za podezřele výhodných podmínek. V tomto případě nepocházelo trestní oznámení z Babišova úřadu. Ministerstvo financí ale přililo olej do ohně, když škodu, která vznikla státu, vyčíslilo na 5,7 miliardy korun. Případ tím nabyl obřích rozměrů.

Čtěte TÝDEN.* Liší se názory na ministerstvem podaná trestní oznámení napříč politickým spektrem?

* Mají socialisté strach?

* Má vůbec ministr Babiš možnost určit, které evropské projekty budou auditoři zkoumat?

ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A MNOHO DALŠÍHO SE DOČTETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 2. LISTOPADU 2015.

Autor: Tomáš Menschik, Petr KolářFoto: ČTK , Šimánek Vít, Kubeš Slavomír, Peřina Luděk

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ